Rekonstrukcja uszu i nosów z tkanki tłuszczowej

3 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Brytyjscy specjaliści chcą rekonstruować nosy i uszy pacjentów dzięki komórkom macierzystym pozyskanym z tkanki tłuszczowej - informuje serwis "BBC News/Health".

Lekarze z londyńskiego Great Ormond Street Hospital uzyskali z tkanki tłuszczowej komórki macierzyste, po czym wyhodowali z nich chrząstkę. Mają nadzieję, że uda się z niej odtworzyć utracone przez pacjentów uszy czy nosy - albo pomóc dzieciom, których uszy czy nos nie rozwinęły się prawidłowo. Pozwoliłoby to radykalnie poprawić możliwości chirurgii plastycznej.

Obecnie aby pomóc na przykład dzieciom z mikrocją(czyli z małymi, nie w pełni rozwiniętymi uszami) pobiera się chrząstkę z żeber, po czym kształtuje z niej odpowiednik chrząstki usznej, aby następnie go wszczepić. Taki zabieg wymaga kilku operacji i pozostawia trwałe blizny na klatce piersiowej, zaś chrząstka żebrowa nigdy nie odrasta.

Przy zastosowaniu nowej metody wystarczyłoby pobrać od dziecka maleńką próbkę tkanki tłuszczowej, a następnie wyizolować z niej komórki macierzyste. Później w hodowli komórek można umieścić "rusztowanie" o kształcie potrzebnego ucha, aby pokryło się komórkami. Następnie, pod wpływem odpowiednich substancji chemicznych, komórki macierzyste przekształciłyby się w komórki chrząstki. Tak uzyskany implant można by wprowadzić pod skórę pacjenta. W przypadku dzieci powinien się powiększać wraz z ich rozwojem.

Udało się już uzyskać chrząstkę na właściwie ukształtowanym rusztowaniu, zanim jednak gotowe nosy czy uszy będzie można wszczepić pacjentom, potrzebne są testy bezpieczeństwa nowej metody.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!