Zawał – choroba gniewnych ludzi

4 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Skłonność do wybuchania gniewem zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu – informuje „European Heart Journal”.

Na podstawie przeglądu literatury medycznej opartego na badaniach obejmujących tysiące ludzi zespół dr Elizabeth Mostofsky z The Harvard School of Public Health doszedł do wniosku, że wybuch gniewu często poprzedza zawał lub udar – i może być czynnikiem, który go wyzwala. Najwyższe ryzyko utrzymuje się przez mniej więcej dwie godziny po takim incydencie – w przypadku zawału jest pięć razy większe, przy udarze – ponad trzykrotnie.

Szczególnie narażone są osoby z takimi czynnikami ryzyka jak choroby serca.

Autorzy badań podkreślają, że zrozumienie związku pomiędzy gniewem a zawałem czy udarem oraz opracowanie zapobiegających tym powikłaniom strategii będzie wymagało dalszych badań. Prawdopodobnie chodzi o fizjologiczne zmiany, jakie gniew powoduje w ludzkim organizmie. Wiadomo, że chorobom serca sprzyja przewlekły stres – ponieważ podnosi ciśnienie krwi, ale także dlatego, że wiele osób stara się go zmniejszyć za pomocą niezdrowych zachowań – palenia tytoniu czy picia dużych ilości alkoholu.

Na poziomie populacji ryzyko związane z pojedynczym wybuchem gniewu jest stosunkowo niskie – wśród 10 000 osób z niskim ryzykiem sercowo - naczyniowym wybuchających gniewem raz miesięcznie w ciągu roku może wystąpić jeden dodatkowy zawał serca. W przypadku osób z wysokim ryzykiem sercowo - naczyniowym byłyby to cztery zgony.

Jednak ryzyko się kumuluje. W przypadku 10 000 osób, które pięć razy dziennie wpadają we wściekłość, ale mają zdrowe serce, doszłoby do 158 dodatkowych zawałów rocznie. Dla podobnej grupy z wysokim ryzykiem sercowo - naczyniowym byłoby to już 657 dodatkowych zawałów.

Naukowcy zalecają typową profilaktykę przeciwzawałową – zdrowe odżywianie, regularną aktywność fizyczną, utrzymywanie właściwej masy ciała, rzucenie palenia, picie z umiarem i przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków. Pomocne mogą być również takie metody walki ze stresem jak joga. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!