Geny matki pomagają chronić dziecko przed otyłością

5 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Badania prowadzone na myszach wykazały, że gen Grb10 nawiguje proces przepływu składników odżywczych pomiędzy matką a dzieckiem, zarówno w okresie ciąży, jak i później podczas karmienia piersią - informuje pismo "PLOS Biology".

Gen Grb10 koduje białko wiążące receptor czynnika wzrostu 10 (ang. growth factor receptor-bound protein). Jego aktywność ma wpływ na proporcje tkanki tłuszczowej u osób dorosłych. Badania sugerują, że jego wpływ na wczesny rozwój dziecka może w większym lub mniejszym stopniu predestynować je do problemów z nadwagą lub otyłością w późniejszym życiu.

"Dzieci, które rodzą się z niską wagą urodzeniową są bardziej narażone na otyłość, cukrzycę i choroby serca w życiu dorosłym. To ryzyko utrzymuje się przez całe życie i jest zakodowane na jego początku" - mówi autor badań, dr Andrew Ward z University of Bath w Wielkiej Brytanii.

"Czynniki związane z programowaniem genetycznym wciąż nie są dla nas jasne, jednak uważamy, że gen Grb10 jest jednym z nich. Kontroluje on zarówno dostawę składników odżywczych od matki, jak i zapotrzebowanie na te składniki u potomstwa. Sugeruje to, że te dodatkowe funkcje mają na celu optymalizację rozwoju potomstwa" - mówi dr Andrew Ward.

Naukowcy podkreślają, że zrozumienie genetycznego podłoża programowania zachodzącego na pierwszych etapach życia może w przyszłości pozwolić opracować strategie zapobiegania powszechnym problemom zdrowotnym, m.in. poprzez identyfikowanie osób znajdujących się w grupie ryzyka czy zaproponowanie suplementów dla ciężarnych i karmiących kobiet.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!