Bioinżynierowie z Tufts University w Massachusetts za pomocą specjalnie zaprojektowanych form wykonali śruby z jedwabiu o jakości medycznej. Jak dotąd z powodzeniem przetestowano je w przypadku szczurów, wprowadzając na cztery do ośmiu tygodni w kości tylnych łap gryzoni. Po spełnieniu swojej roli śruby zaczęły się wchłaniać.
Jedwab to włókno naturalnego pochodzenia, wytwarzane przez gąsienice jedwabników. Jego głównym składnikiem jest białko fibroina. Dotychczas mocny i elastyczny jedwab wykorzystywany był w medycynie przede wszystkim jako materiał na szwy.
Zdaniem autorów jedwabne śruby i płytki mogą potencjalnie zastąpić metalowe elementy używane do zespalania kości po skomplikowanych złamaniach. Mają właściwości mechaniczne zbliżone do elastyczności kości i nie trzeba by ich usuwać operacyjnie – ulegałyby po prostu rozpuszczeniu. Jedwabnemu materiałowi za pomocą odpowiednich urządzeń łatwo nadać pożądany kształt i wymiary. Poza tym jest „przejrzysty” dla promieni rentgenowskich, nie przeszkadza w badaniu rezonansem magnetycznym, nie włącza alarmów na lotniskach i nie daje przykrego odczucia chłodu.
Niedawno niemieccy naukowcy opracowali powlekane cienką warstwą jedwabiu implanty piersi, które według wstępnych badań mają zapobiegać bolesnym powikłaniom. (PAP)