Śruby z jedwabiu zespalają kości

5 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki wykonanym w 100 procentach z naturalnego jedwabiu śrubom można łączyć złamane kości – informuje pismo „Nature Communications”.

Bioinżynierowie z Tufts University w Massachusetts za pomocą specjalnie zaprojektowanych form wykonali śruby z jedwabiu o jakości medycznej. Jak dotąd z powodzeniem przetestowano je w przypadku szczurów, wprowadzając na cztery do ośmiu tygodni w kości tylnych łap gryzoni. Po spełnieniu swojej roli śruby zaczęły się wchłaniać.

Jedwab to włókno naturalnego pochodzenia, wytwarzane przez gąsienice jedwabników. Jego głównym składnikiem jest białko fibroina. Dotychczas mocny i elastyczny jedwab wykorzystywany był w medycynie przede wszystkim jako materiał na szwy.

Zdaniem autorów jedwabne śruby i płytki mogą potencjalnie zastąpić metalowe elementy używane do zespalania kości po skomplikowanych złamaniach. Mają właściwości mechaniczne zbliżone do elastyczności kości i nie trzeba by ich usuwać operacyjnie – ulegałyby po prostu rozpuszczeniu. Jedwabnemu materiałowi za pomocą odpowiednich urządzeń łatwo nadać pożądany kształt i wymiary. Poza tym jest „przejrzysty” dla promieni rentgenowskich, nie przeszkadza w badaniu rezonansem magnetycznym, nie włącza alarmów na lotniskach i nie daje przykrego odczucia chłodu.

Niedawno niemieccy naukowcy opracowali powlekane cienką warstwą jedwabiu implanty piersi, które według wstępnych badań mają zapobiegać bolesnym powikłaniom. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!