Bierne palenie szkodzi tętnicom dzieci

5 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Bierne palenie trwale uszkadza tętnice dzieci, „postarzając” je o ponad trzy lata – informuje „European Heart Journal”.

Badania przeprowadzone w Finlandii i Australii objęły ponad 2000 dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Za pomocą USG badano stan ich tętnic szyjnych. Badania powtórzono 20 lat później. Szkodliwy wpływ palenia zaobserwowano w przypadkach, w których oboje rodzice palili. Podobnego wpływu nie zaobserwowano w sytuacjach, gdy palił tylko ojciec lub tylko matka (prawdopodobnie ekspozycja była niska).

Pod uwagę brano także inne czynniki, na przykład palenie samych dzieci, jednak nie zmieniło to rezultatów.

Zdaniem ekspertów nie istnieje „bezpieczny” poziom ekspozycji na dym tytoniowy, a rodzice, także przyszli rodzice powinni rzucić palenie. Nie tylko poprawi to stan ich zdrowia, ale także stan zdrowia ich potomstwa.

Dym tytoniowy może się utrzymywać w powietrzu do dwóch i pół godziny, nawet przy otwartym oknie. Jego szkodliwy wpływ może przejawiać się także wówczas, gdy nie jest już wyczuwalny węchem. Zawiera ponad 4000 substancji chemicznych; o niektórych wiadomo, że powodują raka.

Jak wykazały wcześniejsze badania, dzieci narażone na wdychanie dymu tytoniowego są bardziej narażone na astmę, kaszel i przeziębienie, jak również na nagłą śmierć łóżeczkową, zapalenie ucha oraz zapalenie opon mózgowych.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!