Podczas owulacji kobiety podświadomie rywalizują

5 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Owulacja sprawia, że kobiety zmieniają swoje zachowanie, podświadomie dążąc do zwiększenia przewagi nad potencjalnymi rywalkami – informuje „Journal of Marketing Research”.

Według naukowców z Uniwersytetu Stanu Teksas i Uniwersytetu Stanu Minnesota (USA) owulacja występująca u kobiet w wieku rozrodczym między 12. a 16. dniem cyklu miesięcznego silnie wpływa na ich postępowanie. Panie stają się milsze dla mężczyzn, ale bardziej zawzięcie rywalizują z innymi kobietami.

W ramach badania przeprowadzono kilka eksperymentów. Jeden z nich polegał na „grze w dyktatora” (dictator game). Badana kobieta otrzymywała określoną sumę pieniędzy i musiała zdecydować, jaką część tej kwoty chce oddać drugiej osobie.

Okazało się, że kobiety zazwyczaj były gotowe przekazać innej kobiecie lub mężczyźnie niecałą połowę otrzymanych pieniędzy. Jednak podczas owulacji panie decydowały się oddać rywalce najwyżej 25 proc. posiadanej kwoty. Tymczasem w stosunku do mężczyzn stawały się wyjątkowo hojne i potrafiły ofiarować im nawet 60 proc. swojego „majątku” – być może w celu nawiązania flirtu.

W trakcie innego eksperymentu poproszono osoby badane o wybranie jednej z dwóch opcji, które zakładały maksymalizację własnego zysku (np. samochód o wartości 25 tys. dolarów dla badanej kobiety i pojazd za 40 tys. dolarów dla koleżanki) albo zwiększenie przewagi finansowej nad drugą osobą (samochód o wartości 20 tys. dolarów dla badanej kobiety, ale dla koleżanki samochód tylko za 12 tys. dolarów).

Wyniki eksperymentu pokazały, że większość kobiet podczas owulacji wybierała drugi wariant.

„To ciekawe, że owulujące kobiety są tak bardzo skoncentrowane na swojej pozycji, iż wolą wziąć mniej dla siebie, aby tylko zwiększyć swoją przewagę nad inną kobietą” – komentuje prof. Vladas Griskevicius z Uniwersytatu Minnesota. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!