W Pomorskiem kampania zachęcająca do robienia testów w kierunku HIV

6 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zachęcenie do wykonywania testów w kierunku HIV jest głównym celem kampanii prowadzonej od środy w wybranych przychodniach i pociągach SKM w woj. pomorskim. Kampania potrwa do 5 kwietnia; polega na emisji spotów na ekranach LCD.

Według statystyk Państwowego Zakładu Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w 2013 r. na Pomorzu wirusa zdiagnozowano u 52 osób. Na AIDS zachorowało 17. Dane te stawiają województwo na szóstym miejscu w Polsce pod względem zagrożenia HIV.

Spoty zachęcające do badania się w kierunku HIV są emitowane w 15 placówkach medycznych m.in. w przychodniach w Gdańsku, w Wejherowie, Rumi i w Pucku oraz w najnowszych składach Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) na trasach w Trójmieście oraz do Słupska i Lęborka.

Zbigniew Zawadzki z Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej (PTOZ) Oddział Terenowy w Gdańsku powiedział PAP, że w spotach i ulotkach przekazywane są m.in. informacje nt. możliwości wykonywania bezpłatnych anonimowych badań w kierunku wirusa. Jego zdaniem kampania ma szansę dotrzeć do pacjentów z całego województwa. „To bardzo ważne, ponieważ Pomorze to region, w którym od dawna notuje się wysoki poziom zakażeń HIV” – powiedział. Ocenił, że Pomorskie, ze względu na lokalizację portów oraz jako region odwiedzany przez wielu turystów należy do najbardziej zagrożonych pod względem zagrożenia wirusem.

Kampania edukacyjna z wykorzystaniem nowych technologii sfinansowana została z ufundowanego przez spółki Gilead Sciences grantu przyznanego w 2013 roku gdańskiemu PTOZ przez kapitułę konkursu Pozytywnie Otwarci.

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest Konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy z zakresu edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!