Ekspozycja na związek chemiczny bisfenol A związana z ryzykiem raka prostaty

6 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Obecność bisfenolu A w moczu może być markerem raka gruczołu krokowego - wykazały badania, które opublikowało pismo "PLOS ONE".

Bisfenol A zawarty jest w szerokiej gamie produktów - plastikowych pojemnikach, puszkach czy na powierzchni papieru do drukarek termicznych, a zatem także na paragonach. Wcześniejsze badania wykazały, że związek ten pod względem struktury chemicznej przypomina żeńskie hormony płciowe, estrogeny, przez co może zakłócać gospodarkę hormonalną organizmu.

Naukowcy z Cincinnati Cancer Center w USA przeprowadzili badania wśród 60 mężczyzn. U pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem gruczołu krokowego poziom BPA w moczu był wyższy niż w grupie kontrolnej, przy czym różnice były największe wśród panów przed 65. rokiem życia.

Zbadano także normalne i nowotworowe komórki gruczołu krokowego, wykorzystując metodę immunofluorescencyjną, pozwalającą na wizualizację dystrybucji danej molekuły i obserwację zmian zachodzących w komórkach.

"Ekspozycja na niewielkie dawki BPA sprawiała, że liczba komórek, w których zachodziła duplikacja centrosomu, stawała się od 2 do 8 razy większa. Wiele badań wskazuje na to, że duplikacja centrosomu jest istotnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu mutacji chromosomowych u ludzi z nowotworami" - tłumaczy autorka badań dr Shuk-mei Ho. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!