Apel do premiera ws. leków dostępnych bez recepty. „Postulaty ograniczają prawa pacjentów"

6 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty odpowiada na list otwarty Naczelnej Rady Aptekarskiej

PASMI (Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty) wystąpił w liście otwartym do Prezesa Rady Ministrów w odpowiedzi na postulaty Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia 21 lutego 2014.

PASMI, kierując list do Premiera, a także proponując Ministerstwu Zdrowia powołanie okrągłego stołu, wnioskuje o zapoczątkowanie rzeczowej i merytorycznej dyskusji o znaczeniu segmentu leków bez recepty w systemie opieki zdrowotnej.

„Celem statutowym PASMI jest promocja idei świadomego i odpowiedzialnego samoleczenia, dlatego nie możemy zostawić bez odpowiedzi bezpodstawnych zarzutów Naczelnej Rady Aptekarskiej dotyczących sprzedaży pozaaptecznej. Postulaty te w istotny sposób ograniczają prawa pacjentów do niezbędnej dostępności skutecznego i bezpiecznego leczenia najprostszych objawów takich jak ból, gorączka czy przeziębienie.” powiedziała Ewa Jankowska, Prezes PASMI.

Dane sprzedażowe oraz jakościowe i ilościowe badania rynkowe wyraźnie wskazują, że rynek sprzedaży leków bez recepty zarówno apteczny jak i pozaapteczny są komplementarne. Dostępność dopuszczonych do sprzedaży leków bez recepty w sieci ogólnohandlowej bardzo często stanowi dla pacjentów jedyną możliwość dostępu do leku w przypadku nagłej i doraźnej potrzeby szczególnie w rejonach poza większymi miastami i w rejonach wiejskich.

Wg niezależnych firm badających rynek farmaceutyczny, takich jak IMS Health, Pharma Expert i AC Nielsen, sprzedaż produktów leczniczych poza aptekami stanowi bardzo niewielki procent całkowitego obrotu aptecznego  - za rok 2013 było to 1,3%. W ostatnim pięcioleciu 2008-2012 wartość sprzedaży leków w kanale pozaaptecznym pozostawała praktycznie na tym samym poziomie, podczas gdy wartość sprzedaży leków wydawanych bez recepty w aptekach wzrosła w tym okresie o blisko 25%.

Związek w najbliższym czasie będzie wnioskował do Ministerstwa Zdrowia o organizację spotkania „okrągłego stołu”, aby w szerszym gronie omówić rolę i znaczenie leków oraz innych produktów dostępnych bez recepty z punktu widzenia potrzeb pacjentów, zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia.

Źródło: Informacja prasowa

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!