Arłukowicz: należy wzmocnić znaczenie lekarza rodzinnego

6 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wrócimy do systemu znaczącej roli lekarza rodzinnego, zmiany będą bardzo bolesne - zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, tłumacząc, w jaki sposób chce zmniejszyć kolejki do lekarzy. Minister uczestniczył w czwartek w konferencji PSL: "Pakt dla zdrowia".

"Z pełną determinacją będę dążył do tego, żeby kolejki w Polsce się zmniejszyły. I nie tylko dlatego, że tego oczekuje premier - to jest oczywiste, jest moim szefem - ale dlatego, że uważam, że te zmiany są naprawdę potrzebne i one będą bardzo bolesne. One będą bardzo bolesne" - podkreślił.

"Pacjent krąży w labiryncie, a my musimy mu dzisiaj tę drogę wyprostować i te zmiany, które będziemy proponowali, tę drogę wyprostują. Wrócimy do systemu znaczącej roli lekarza rodzinnego" - zapowiedział Arłukowicz.

Wskazał, że lekarze rodzinni już dziś mają duże kompetencje, z których nie zawsze jednak korzystają (mają m.in. prawo skierowania pacjenta, który tego wymaga na ponad 50 badań laboratoryjnych).

"Ale te kompetencje muszą także wzrosnąć, bo są badania, których lekarz rodzinny przeprowadzić dzisiaj nie może, i my spowodujemy to, żeby lekarz rodzinny miał większe kompetencje, ale też, żeby miał większą chęć do tego, żeby badania wszystkim tym, którzy ich potrzebują (...) na czas wykonywali" - zadeklarował na konferencji minister.

W rozmowie z dziennikarzami doprecyzował, że zmiana będzie dotyczyła m.in. finansowania lekarzy rodzinnych. Dziś obowiązuje stawka kapitacyjna - lekarz otrzymuje pieniądze za to, że pacjent jest u niego zapisany. Ten system ma się zmienić, choć minister nie powiedział na razie jak - pakiet zmian ma być zaprezentowany za kilka tygodni.

Arłukowicz podkreślał, że "jesteśmy w przededniu kluczowych zmian" w systemie ochrony zdrowia.

Jak mówił, nie będą one proste do przeprowadzenia, bo system finansowy w Polsce odgrodził od siebie trzy systemy: lekarza rodzinnego, specjalisty i szpital. "Mało tego struktura właścicielska oddzieliła szpitale od siebie (...) Czy można efektywnie zarządzać systemem, w którym właścicielami szpitali są w Polsce: wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie, marszałkowie, rektorzy wyższych uczelni i szefowie kilku resortów?" - pytał minister.

Wskazywał też na problem rozdrobnienia kontraktów NFZ. "Wokół wielkich publicznych szpitali wyrastają jak grzyby po deszczu niewielkie podmioty lecznicze, w których (...) często pracują ci sami lekarze, którzy konkurują o kontrakt publiczny z dużym szpitalem publicznym" - powiedział minister, dodając, że wyłuskiwane są kontrakty na najbardziej atrakcyjne finansowo procedury.

"Musimy podjąć decyzję, czy akceptowalną jest sytuacja, w której te najbardziej atrakcyjnie finansowo wycenione procedury medyczne realizowane są przez niewielkie podmioty lecznicze wokół publicznych szpitali, a te publiczne szpitale borykają się z kłopotami finansowymi" - powiedział Arłukowicz.

Minister przytoczył dane, z których wynika, że obecnie lekarze rodzinni udzielają rocznie 140 mln porad, lekarze specjaliści 70 mln porad, mamy 8 mln hospitalizacji i 3 mln wyjazdów karetek do pacjentów.

Zorganizowana w czwartek w Sejmie przez PSL konferencja "Pakt dla zdrowia" zgromadziła specjalistów medycznych, ale też samorządowców, z całego kraju, którzy na co dzień zarządzają podległymi im podmiotami medycznymi. Konferencję podzielono na cztery panele, traktujące o: zdrowiu publicznym, zwiększeniu dostępności do świadczeń zdrowotnych, finansowaniu opieki zdrowotnej i ratownictwie medycznym.

Pod koniec roku premier Donald Tusk powiedział, że oczekuje od ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, by do wiosny przedstawił precyzyjne działania, które w sposób wyraźny doprowadzą do skrócenia czasu oczekiwania na wizytę u lekarza i zmniejszenia kolejek w służbie zdrowia; dodał, że mówi przede wszystkim o podstawowej opiece zdrowotnej. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!