Kac od picia nie odstrasza

6 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ból głowy, mdłości, suchość w ustach, tupot białych mew i inne przykre efekty nadmiernego spożycia alkoholu nie są na tyle straszne, aby mogły zniechęcać do dalszego spożywania w nadmiarze – potwierdzają badania naukowe.

Informuje o nich fachowe pismo "Alcoholism: Clinical & Experimental Research".

Zespół specjalistów z University of Missouri doszedł do wniosku, że kac ani nie zachęca, ani też nie odstrasza od picia.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem 386 młodych ludzi (w znacznej części studentów college’u), którzy zgodzili się przez trzy tygodnie każdego ranka pisać, czy wieczorem przewidują jakieś pijaństwo, a później informowali, jak się te zamiary powiodły. Ogółem odnotowano 2276 przypadków spożycia alkoholu oraz 463 kace. Było co analizować, choć w dziennikach niektórych autorów brakowało pewnych wpisów, prawdopodobnie z powodu zbyt intensywnego porannego kaca.

Jak wynika z analizy, w badanej populacji niewiele osób stosowało dobrze znaną w europejskim kręgu kulturowym metodę klina. Niewielu także wzdragało się przed kolejnym opilstwem, choć przykre skutki poprzedniego wciąż należały do historii najnowszej. Ogólnie biorąc, na kacu czy nie, proces decyzyjny dotyczący kwestii planowanej wypitki dawał podobne rezultaty i raczej nie chodziło o śluby wieczystej trzeźwości.

Specjaliści zalecają ofiarom kaca przede wszystkim picie dużych ilości wody, jako że pomaga ona na odwodnienie. Warto również zaczekać na kolejnym piciem przynajmniej 48 godzin, by dać organizmowi szansę na regenerację. I lepiej nie przekraczać rozsądnych granic, czyli 2-3 jednostek czystego alkoholu etylowego (20-30 gramów) w przypadku kobiet, a 3-4 (30-40 gramów) u mężczyzn. (PAP)

 

Przeczytaj również: Sposoby na kaca >>


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!