Lokalne samorządy chcą przejąć udziały w szpitalu w Tychach

6 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

List intencyjny w sprawie objęcia udziałów w należącym do samorządu woj. śląskiego Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach przez lokalne samorządy podpisano w czwartek w Tychach. Wcześniej planowano prywatyzację placówki.

Szpitalem zarządza spółka Megrez, będąca w 100 proc. własnością województwa śląskiego. W 2012 r. przejęła kontrakt i zarządzanie oddziałami szpitala. Kompleks szpitalnych budynków należy do woj. śląskiego.

W ostatnich miesiącach władze regionu ogłosiły, że zamierzają sprzedać spółkę, bo wymaga sporych nakładów finansowych. Pojawiły się informacje o jej wstępnej wycenie. Prywatyzacji szpitala sprzeciwiali się m.in. mieszkańcy miasta.

„To ważne, że w tej sprawie udało się porozumieć wielu samorządom, co w polskiej polityce nie jest tak częste. O szybkiej reakcji zdecydował jednak fakt, że to ważna sprawa dla całego naszego regionu” – powiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Dodał, że za planami takiego wsparcia dla tyskiego szpitala stała obawa przed oddaniem placówki w ręce prywatnego inwestora. "Mieliśmy obawy, że zwykła, prosta prywatyzacja może doprowadzić do sytuacji, że część mniej dochodowej działalności mogłaby zostać zaniechana, a kontrakt przeniesiony do innej placówki, w innym mieście, utrudniając mieszkańcom dostęp do opieki" - mówił prezydent Dziuba.

"W tej chwili kończymy operację ratowania szpitala w Tychach. Przypomnę, że bardzo złe zarządzanie doprowadziło wcześniej do katastrofy. Potem wprowadzono spółkę Megrez, która zorganizowała działalność szpitala. Teraz decydują się do niej przystąpić inne samorządy oprócz województwa śląskiego" - powiedział marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła.

Jak zapisano w liście, woj. śląskie wyraża zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego spółki Megrez przez objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym przez miasto Tychy i powiat bieruńsko-lędziński.

Kapitał wpłacony przez te samorządy w zamian za objęte udziały zostanie w całości przeznaczony na zadania związane z realizacją tzw. programu dostosowawczego oraz inne remonty, zakupy i inwestycje, istotne w związku z wymaganiami Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Miasto Tychy ma objąć udziały o wartości 6 mln zł – połowę do końca maja tego roku, a drugą do końca stycznia przyszłego roku. Powiat bieruńsko-lędziński obejmie udziały o wartości 200 tys. zł do końca maja. Miasta Imielin, Lędziny, Bojszowy i Chełm Śląski zadeklarowały w tym roku pomoc w wysokości odpowiednio: 60 tys., 100 tys., 70 tys. i 60 tys. zł. Aby zrealizować te plany, konieczne są uchwały poszczególnych samorządów.

Jak wcześniej informowano, nakłady potrzebne wyłącznie do dostosowania szpitala do wymogów NFZ do 2016 r. to kwota od 6 do 9 mln zł. Z kolei koszty kompleksowego remontu instalacji budynku są szacowane na ok. 30 mln zł.

Dawny tyski szpital wojewódzki od lat borykał się z problemami finansowymi. W maju 2012 r. decyzją radnych sejmiku jego działalność została wygaszona. Część placówki, w której pozostały szpitalne przychodnie (wraz z zadłużeniem) stała się zakładem urzędu marszałkowskiego. Leczenie na bazie szpitalnych oddziałów przejął Megrez. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!