Priorytety w polityce zdrowotnej według PSL

6 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną do 10 proc. PKB, uchwalenie ustawy o zdrowiu publicznym, poprawa dostępności usług oraz zwiększenie skuteczności ratownictwa medycznego - to według PSL niektóre z koniecznych zmian w systemie ochrony zdrowia.

W czwartek w Sejmie odbyła się zorganizowana przez PSL konferencja "Pakt dla zdrowia". Podczas debaty z udziałem ekspertów medycznych, reprezentantów pacjentów, samorządowców, środowiska naukowego oraz przedsiębiorców sformułowano "zadania i cele polityki zdrowotnej".

Według Stronnictwa należą do nich: zwiększenie całkowitych nakładów finansowych na ochronę zdrowia w Polsce do 10 proc. PKB. Zwiększenie nakładów miałoby nastąpić m.in. poprzez większe pozyskanie środków unijnych, partnerstwo publiczno-prywatne, skrócenie dotychczasowej drogi przepływu pieniędzy w ochronie zdrowia od osób ubezpieczonych do świadczeniodawców.

Kolejnym celem ma być uchwalenie „Konstytucji Zdrowia", czyli "ustawy o zdrowiu publicznym, w której znajdą się rozproszone po kilkudziesięciu aktach prawnych ponadsektorowe zadania ochrony zdrowia w Polsce".

PSL wskazuje też na potrzebę zapewnienia "równości w zdrowiu poprzez zwiększenie dostępności do opieki zdrowotnej dla obywateli bez względu na ich dochody, status społeczny oraz miejsce zamieszkania".

Priorytetem mają też być: "poprawa sytuacji zdrowotnej dzieci i młodzieży" oraz "stworzenie ponadsektorowych warunków do zdrowego starzenia się społeczeństwa".

Wnioski z konferencji wskazują też na "konieczność zwiększenia skuteczności systemu ratownictwa medycznego".

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL) zapowiedział, że opracowane w czwartek rekomendacje zostaną w przyszłości wykorzystane w pracach parlamentarnych i rządowych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!