W 2013 r. częstochowski ZUS zakwestionował prawie 1500 zwolnień

6 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Prawie 1500 zwolnień lekarskich zakwestionowali w ubiegłym roku lekarze orzecznicy częstochowskiego oddziału ZUS, obniżając lub wstrzymując wypłaty świadczeń chorobowych na łączną kwotę 355 tys. zł - podała w czwartek rzeczniczka oddziału Ewa Jęczmyk.

Jak podała Jęczmyk, w całym ubiegłym roku lekarze orzecznicy z częstochowskiego ZUS-u zbadali ponad 11 tys. osób na zwolnieniach lekarskich. W wyniku kontroli ograniczono w sumie 6 tys. 738 dni „chorobowego”.

Kontrolę zwolnień lekarskich umożliwia Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Kontrole odbywają się na wniosek pracodawców, wydziału zasiłków ZUS lub lekarza orzecznika ZUS. Podczas kontroli bada się nie tylko prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, ale też prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.

Badając prawidłowość orzekania o niezdolności do pracy lekarz orzecznik może przeprowadzić badanie ubezpieczonego, skierować go na badanie specjalistyczne do lekarza konsultanta ZUS. Może też zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej lub udzielenia wyjaśnień i informacji, a także zlecić wykonanie dodatkowych badań pomocniczych.

Jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania lekarz orzecznik ZUS określi wcześniejszy termin ustania niezdolności do pracy niż wystawiona w zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zwolnienie traci ważność, a ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego. Wtedy orzecznik wydaje tzw. zwolnienie lekarskie korygujące.

W ciągu całego ubiegłego roku lekarze orzecznicy z częstochowskiego oddziału ZUS przeprowadzili ponad 11 tysięcy badań osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W efekcie wydano 1423 decyzje wstrzymujące wypłatę świadczeń, a kwota wstrzymanych zasiłków chorobowych z tego tytułu wyniosła łącznie ponad 355 tys. zł.

Równocześnie z kontrolą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy ZUS sprawdza też prawidłowość wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień lekarskich. „Kontrole polegają na ustaleniu czy ktoś, kto przebywa na zwolnieniu, nie wykonuje np. pracy zarobkowej. Jeśli tak, to traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia” - wyjaśniła Jęczmyk.

W 2013 roku takie kontrole przyniosły ponad 130 tys. zł oszczędności. Skontrolowano 2633 osoby, a zakwestionowano co dwudzieste zwolnienie. Prawo do prowadzenia kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich mają – obok ZUS – także pracodawcy zatrudniający ponad 20 osób.

Oddział ZUS w Częstochowie poza Częstochową obejmuje okoliczne gminy: Blachownia, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Rędziny i Starcza. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!