Dieta wegetariańska obniża ciśnienie krwi

7 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dieta wegetariańska ma związek z niższym ciśnieniem krwi i dlatego może być wykorzystywana jako element terapii u osób z nadciśnieniem tętniczym – wynika z badań, które publikuje pismo „JAMA Internal Medicine”.

Naukowcy z Narodowego Centrum Mózgu i Układu Krążenia w Osace w Japonii doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu wyników siedmiu badań klinicznych (tj. spełniających najwyższe standardy badań naukowych w medycynie) oraz 32 badań tzw. obserwacyjnych. Łącznie udział w nich wzięło blisko 22 tys. osób (311 w badaniach klinicznych i 21 tys. 604 osoby w badaniach obserwacyjnych).

W badaniach klinicznych stosowanie diety wegetariańskiej wiązało się z redukcją ciśnienia tętniczego – średnio o 4,8 mm Hg (słupa rtęci) ciśnienia skurczowego i o 2,2 mm Hg ciśnienia rozkurczowego - w porównaniu do diety zawierającej mięso.

W badaniach obserwacyjnych osoby będące na diecie wegetariańskiej miały niższe skurczowe ciśnienie krwi średnio o 6,9 mm Hg oraz niższe rozkurczowe ciśnienie krwi średnio o 4,7 mm Hg w porównaniu z tymi, które jadły też mięso.

Zdaniem autorów pracy wyniki ich analizy oznaczają, że dieta wegetariańska może być wykorzystywana jako niefarmakologiczny sposób redukowania ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym lub nim zagrożonych.

Potrzebne są jednak dalsze badania, które wyjaśnią m.in., jaki rodzaj diety wegetariańskiej najskuteczniej obniża ciśnienie krwi, zaznaczają naukowcy.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) oraz Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego podają w swoich najnowszych wytycznych z 2013 r., że nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe wynosi 140 mm Hg lub więcej, a ciśnienie rozkurczowe jest równe lub wyższe 90 mm Hg. Gdy wartości te wynoszą odpowiednio 130-139 mm Hg i 85-89 mm Hg mówimy o ciśnieniu wysokim prawidłowym. Za optymalne uznawane jest ciśnienie skurczowe niższe niż 120 mm Hg, a rozkurczowe niższe niż 80 mm Hg.

Nadciśnienie tętnicze jest uważane za jeden a najważniejszych czynników ryzyka udaru mózgu, zawału serca i zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych.

American Heart Association podaje, że obniżenie ciśnienia skurczowego o 10 mm Hg lub rozkurczowego o 5 mm Hg zmniejsza u osoby w średnim wieku o 50-60 proc. ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu i o 40-50 proc. ryzyko zgonu z powodu choroby wieńcowej serca (w tym zawału).

Ważny wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego ma styl życia, w tym brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu, a także nadwaga i otyłość oraz zbyt kaloryczna dieta uboga w warzywa i owoce, a zawierająca zbyt duże ilości nasyconych tłuszczów, cukrów prostych i soli. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!