Malaria wysoko zajdzie

7 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Postępujące ocieplenie sprawi, że malaria pojawi się na większych niż dotychczas wysokościach – informuje „Science”.

Jak wynika z badań prof. Mercedes Pascual z University of Michigan, mieszkańcy wyżynnych terenów Afryki oraz Ameryki Południowej w cieplejszych latach są coraz bardziej narażeni na przenoszoną przez komary malarię. Zdaniem naukowców w przyszłości rosnące temperatury mogą na niektórych obszarach doprowadzić do milionów dodatkowych zachorowań.

Badania dotyczyły wysoko położonych i gęsto zaludnionych wyżyn Kolumbii oraz Etiopii. Przeanalizowano zapisy dotyczące temperatur oraz zachorowań na malarię od lat 90. XX wieku do roku 2005. W cieplejszych latach zachorowania pojawiały się wyżej niż w chłodniejszych.

Wyżej położone obszary zawsze były uważane za miejsca zapewniające ochronę przed malarią, która jest prawdziwą plagą w przypadku tropikalnych nizin. Zarówno same zarodźce malarii, jak i przenoszące je komary źle znoszą chłodne powietrze wyżyn. To jeden z czynników, który skłaniał mieszkańców zagrożonych chorobą krain do osiedlania się wyżej.

W Etiopii niemal połowa populacji zamieszkuje obszary położone na wysokości od 1600 do 2400 metrów nad poziomem morza. Dlatego „wyżynna” malaria może spowodować tam wiele nowych zachorowań.

Według prof. Pascual podniesienie się temperatury tylko o 1 stopień oznaczałoby większą o 3 miliony liczbę zachorowań w ciągu 15 lat.

Autorzy badań zwracają uwagę, że osoby zamieszkujące na obszarach nigdy wcześniej nie narażonych na malarię są szczególnie wrażliwe na tę chorobę. Dlatego próby powstrzymania ekspansji malarii powinny się koncentrować na granicach obszaru jej występowania.

Według najnowszych dostępnych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w roku 2012 odnotowano około 207 milionów zachorowań na malarię i 627 tys. zgonów z powodu tej choroby. Większość zmarłych to afrykańskie dzieci. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!