Rola lekarza w systemie pomocy kobietom - ofiarom przemocy

8 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Lekarze często jako pierwsi mogą zauważyć oznaki przemocy wobec kobiet, pełnią więc ważną rolę w systemie pomocy ofiarom przemocy - przypomina z okazji obchodów Dnia Kobiet wicedyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Katarzyna Łukowska.

Tegoroczne obchody Dnia Kobiet skupiają się - z inicjatywy Parlamentu Europejskiego - na walce z przemocą wobec pań. Raport opublikowany przez Agencję Praw Podstawowych UE wskazuje, że 67 proc. Europejek nigdy nie zgłosiło przypadków przemocy ze strony partnera policji ani żadnej innej organizacji.

Potwierdza to w rozmowie z PAP wicedyrektor PARPA. "Problem polega na tym, jak dotrzeć do osób doświadczających przemocy w rodzinie, ponieważ niewielka cześć z nich przyjdzie sama po pomoc" - podkreśliła wicedyrektor Łukowska. Dlatego, według niej, tak istotna jest rola lekarza w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Łukowska podkreśliła, że oprócz ewidentnych objawów przemocy fizycznej - takich jak siniaki, złamania - lekarze powinni zwracać też większą uwagę np. na obniżoną odporność kobiety, co może wiązać się z chronicznym stresem wynikającym z doświadczania każdego rodzaju przemocy, także np. psychicznej.

"Kobiety doświadczające przemocy bardzo często skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości somatyczne, np. przewlekłe bóle głowy, bóle żołądka, trudności z zasypianiem i w wielu przypadkach proszą lekarza o jakieś leki, np. nasenne. Lekarz nie powinien tylko czekać, aż pacjentka sama powie o przemocy, ale powinien być bardzo uważny, i z własnej inicjatywy, jeżeli go coś zaniepokoi, powinien dopytać się o sytuację kobiety" - zaznaczyła.

Podkreśliła, że znowelizowana w 2010 r. ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nałożyła na pracowników ochrony zdrowia szczególne zadania związane z podejmowaniem interwencji w sytuacji podejrzenia przemocy w rodzinie i włączyła lekarzy w prace zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy działających w każdej gminie.

Lekarze w sytuacji podejrzenia przemocy powinni uruchomić procedurę "Niebieskiej Karty", a także wystawić pacjentowi bezpłatne zaświadczenie o rodzaju uszkodzeń ciała oraz poinformować go o możliwościach uzyskania pomocy i wsparcia.

"Niestety lekarze nadal nie mają wiedzy na temat +Niebieskiej Karty+ lub nie chcą korzystać z tego rozwiązania" - oceniła. Dlatego PARPA wspólnie z resortem zdrowia w ubiegłym roku rozpoczęła kampanię "Lekarzu, reaguj na przemoc!". Uruchomiono stronę internetową www.lekarzureagujnaprzemoc.pl a do placówek ochrony zdrowia trafiły materiały edukacyjne nt. roli lekarza w systemie przeciwdziałania przemocy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!