Czarnoskóre dzieci bardziej odporne na ból?

9 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Amerykańskie dzieci uważają, że ich rówieśnicy o ciemnym kolorze skóry odczuwają mniej bólu niż biali koledzy – informuje „British Journal of Developmental Psychology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Virginia (USA) doszli do wniosku, że białe dzieci w wieku 7 lat są przekonane o tym, iż osoby czarnoskóre są mniej wrażliwe na ból. Tendencja do stereotypowego myślenia nasila się w późniejszych latach.

Badacze pokazywali 5, 7 i 10-letnim uczestnikom badania fotografie innych dzieci – białych lub czarnych, a następnie pytali się ich, jak wysokie natężenie bólu odczuwałyby, według nich, poszczególne osoby ze zdjęć w różnych sytuacjach, np. po uderzeniu w głowę, czy przytrzaśnięciu ręki drzwiami.

Okazało się, że maluchy w wieku 5 lat nie przypisywały żadnej grupie większej odporności na ból, ale już 7-letnie, a zwłaszcza 10-letnie dzieci uważały, że osoby czarnoskóre w tych samych sytuacjach będą odczuwały mniej bólu niż ich biali rówieśnicy.

Podobne badania przeprowadzono już z udziałem dorosłych i otrzymano porównywalne wyniki. Osoby badane (zarówno o jasnym, jak i ciemnym kolorze skóry) twierdziły, że czarnoskórzy ludzie są mniej wrażliwi na ból, a ich przekonanie brało się z przeświadczenia, iż Afroamerykanie stają się „twardsi” pod wpływem licznych trudności życiowych.

Nie wiadomo, czy u podłoża dziecięcych stereotypów leży ten sam tok myślenia. Jednak, jak twierdzą badacze, jedno jest pewne – należy od najmłodszych lat rozmawiać z dziećmi na temat różnic rasowych, aby zapobiec narastaniu szkodliwych przekonań.

„Rozmawianie z dziećmi na temat problemów rasowych jest ważne ze względu na zapobieganie rozwojowi uprzedzeń, których konsekwencje będą widoczne w wieku dorosłym” – mówi Rebecca Dore, autorka badania. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!