Homoseksualne kobiety są mniej empatyczne

9 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Homoseksualne kobiety trafnie oceniają orientację seksualną koleżanek, ale heteroseksualne kobiety lepiej radzą sobie z odgadywaniem ich myśli i emocji – zawiadamia czasopismo „Cognition & Emotion”.

Z badań amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Northeastern wynika, że homoseksualne kobiety są mniej wyczulone na emocje i myśli innych przedstawicielek płci pięknej, ale lepiej odczytują sygnały związane z orientacją seksualną niż kobiety heteroseksualne. Obie grupy są równie dobre w określaniu cech osobowości.

Naukowcy przeprowadzili wywiady na temat relacji rodzinnych i planów na przyszłość z 9 kobietami, z których 4 deklarowały preferencje heteroseksualne, a 5 homoseksualne. Następnie panie oglądały swoje nagrania i opisywały, jakie emocje i myśli towarzyszyły im w trakcie poszczególnych wypowiedzi. Wypełniały także kwestionariusz dotyczący cech osobowości.

W kolejnej części badania nagrania pokazywano 110 osobom badanym (67 heteroseksualnym i 43 homoseksualnym) i poproszono je o ocenę emocji, myśli, osobowości i orientacji seksualnej obserwowanych kobiet.

Okazało się, że lesbijki świetnie radziły sobie z określaniem orientacji seksualnej. Jednak emocje i myśli były łatwiejsze do odczytania dla kobiet heteroseksualnych. Uczestniczki badania nie różniły się pod względem oceny cech osobowości.

Badacze uważają, że być może dla kobiet homoseksualnych „bardziej interesujące, motywujące i nagradzające jest ocenianie orientacji seksualnej niż myśli, emocji i osobowości”. Tymczasem kobiety heteroseksualne nie skupiają się tak bardzo na tym aspekcie.

Co ciekawe, wszystkim osobom badanym najbardziej „przejrzyste” wydawały się kobiety heteroseksualne. Opinię na ich temat łatwiej było wyrazić zarówno lesbijkom, jak i paniom o orientacji heteroseksualnej. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!