Współautor wnosi o wycofanie pracy o komórkach macierzystych

10 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Doniesienia jakoby kwaśna kąpiel wystarczała do zamiany dojrzałych komórek w komórki macierzyste mogą okazać się nieprawdziwe – informuje „Nature News Blog”. Jej wycofania domaga się jeden ze współautorów.

Pod koniec stycznia na łamach „Nature” dr Haruko Obokata z Centrum Biologii Rozwoju Riken w Kobe, w Japonii ogłosiła, że wraz ze swym zespołem po raz pierwszy wyhodowała z komórek krwi myszy pluripotentne komórki macierzyste, umieszczając je w środowisku kwaśnym (wystarczył dodatek kwasu cytrynowego, obniżający pH do 5,4-5,8). Procedurę tę określono mianem STAP od skrótu stimulus-triggered acquisition of pluripotency, czyli indukowany bodźcem stan pluripotencji.

Dwie prace zespołu Obokaty zostały początkowo uznane za sensacyjny przełom, później jednak pojawiły się krytyczne głosy wielu naukowców, wskazujące na nieprawidłowości oraz powtarzające się zdjęcia. Mimo pozornej prostoty metody, inni naukowcy mieli trudności z powtórzeniem badań. Autorzy udostępnili więc listę wskazówek.

Jednak podczas ostatniego weekendu pojawiły się poważniejsze zarzuty. Okazało się, że w artykule pojawiły się dwa zdjęcia z pracy doktorskiej Obokaty. Praca ta również dotyczyła komórek w stanie embrionalnym, ale uzyskanych inną metodą w innym eksperymencie.

Teraz wielu japońskich naukowców – wśród nich jeden ze współautorów, Teruhiko Wakayama z uniwersytetu Yamanashi – wzywa do wycofania artykułów. Wakayama udzielił wywiadu agencji NHK. W których mówił: „Straciłem wiarę w pracę Obokaty. Zbyt wiele rzeczy jest niejasnych. Myślę, że musimy poczekać na jakieś potwierdzenie”. Wakayama wzywa do sprawdzenia wszelkich notatników i danych z laboratorium.

„Aby sprawdzić prawidłowość artykułu, należy go wycofać, przygotować właściwe dane i obrazy, a następnie użyć ich w celu wykazania, że artykuł jest poprawny” - dodał Wakayama. Według "Nature News" naukowiec skontaktował się ze wszystkimi autorami z prośbą o zgodę na wycofanie pracy. Centrum RIKEN twierdzi, że nadal bada sprawę.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!