Dziewczynki, które rodzą się bardzo małe są zagrożone niepłodnością

11 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dziewczynki, które rodzą się z małą masą ciała lub wręcz niedowagą mogą mieć dwukrotnie większe ryzyko niepłodności w wieku dorosłym niż ich rówieśniczki, które po przyjściu na świat ważą prawidłowo – informuje internetowe pismo „BMJ Open”.

Jak komentują autorzy pracy, postępy w medycynie mogą się przyczyniać do tego, że coraz większa liczba noworodków, które ważą bardzo mało dożywa wieku dorosłego, co zwiększa częstość problemów z płodnością.

Naukowcy z Uniwersytetu w Linkoeping w Szwecji objęli badaniami grupę 1206 szwedzkich kobiet - urodzonych w 1973 r. lub w latach późniejszych - które szukały pomocy medycznej z powodu problemów z zajściem w ciążę.

W 38,5 proc. przypadków naukowcy ocenili, że przyczyna tego leżała po stronie kobiety, w blisko 27 proc. - po stronie jej partnera, w mniej niż 7 proc. przypadków stwierdzono przyczynę mieszaną, a w 28 proc. nie udało się jej znaleźć.

Panie, u których stwierdzono problemy z płodnością, częściej miały nadwagę lub były otyłe, a jak przypominają naukowcy, zbędne kilogramy są znanym czynnikiem ryzyka niepłodności.

Analiza danych wykazała też, że kobiety mające zaburzenia płodności blisko 2,5 raza częściej rodziły się z małą masą ciała (tj. mniej niż 2,5 kg) w porównaniu z paniami, u których problemy z zajściem w ciążę był związane z niepłodnością partnera lub niewyjaśnione. Ponadto, kobiety te trzy razy częściej rodziły się za małe jak na swój wiek ciążowy (jest to wiek płodu liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki mamy).

Zależność ta potwierdziła się po uwzględnieniu takich czynników, jak aktualna masa ciała kobiety czy urodzenie dziecka w przeszłości.

Autorzy pracy spekulują, że zahamowanie wzrostu dziewczynki w łonie mamy – które jest przyczyną jej małej masy ciała po przyjściu na świat – negatywnie wpływa na rozwój narządów rozrodczych. Już w poprzednich badaniach powiązano ograniczenie wzrostu płodów żeńskich z zakłóceniami procesu owulacji (jajeczkowania) i mniejszymi rozmiarami narządów rozrodczych - przypominają.

Naukowcy zastrzegają zarazem, że przebadana grupa kobiet była stosunkowo mała i wszystkie pochodziły z jednego regionu w jednym kraju, dlatego najnowsze wyniki nie muszą odnosić się do pań z innych części świata. Niezbędne są dalsze badania zanim można będzie wyciągnąć ostateczne wnioski na ten temat - podkreślają.

Jeśli jednak związek między małą masą ciała dziewczynki po jej przyjściu na świat a zwiększonym ryzykiem niepłodności zostanie potwierdzony, to będzie oznaczało, że problemy z płodnością kobiet będą się stawać coraz powszechniejsze - oceniają autorzy pracy. Ze względu na rozwój i postęp medycyny coraz więcej dzieci, które rodzą się zbyt małe lub wręcz z niedowagą, będzie bowiem dożywać wieku dorosłego - zaznaczają.

Co ważne, we wcześniejszych badaniach obserwowano też związek między małą masą ciała rodzących się chłopców a ryzykiem ich problemów z płodnością w przyszłości. Na przykład badania włoskich naukowców z Uniwersytetu w Bolonii (opublikowane w 2002 r. na łamach „The Journal of Pediatrics”) wykazały, że chłopcy ci w wieku 17 lat mieli małe rozmiary jąder i produkowali mniejsze ilości testosteronu. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!