Program przeciwdziałania uzależnieniom w poznańskich szkołach

11 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Konferencją naukową-dydaktyczną rozpoczęto we wtorek w Urzędzie Miasta Poznania europejski program przeciwdziałania uzależnieniom "Unplugged". Poznań jest pierwszym polskim miastem, które wdroży projekt we wszystkich podległych mu gimnazjach.

Program zakłada przeprowadzenie przez nauczycieli i pedagogów 12 lekcji dla uczniów I klasy gimnazjum, poświęconych uzależnieniom od narkotyków, alkoholu i nikotyny. Trzy spotkania przeznaczone będą dla rodziców.

Celem tych lekcji jest wzmocnienie postawy nie ulegania złym wpływom społecznym oraz umiejętność odmówienia używek. Pierwsze zajęcia z uczniami mają odbyć się jeszcze na wiosnę, a kolejna edycja zaplanowana jest na przyszły rok szkolny.

"Jesteśmy przekonani, że ten projekt jest potrzebny. Nie jest on oparty na ogólnych, enigmatycznych informacjach, że używki są złe. Uczy on jak myśleć samodzielnie, dokonywać rozsądnych wyborów. Wiemy o tym, że projekt sprawdził się w innych państwach i mamy nadzieję, że również w Poznaniu odniesie sukces” - powiedział na konferencji zastępca prezydenta Poznania Tomasz Kayser.

W ramach przygotowań do programu nauczyciele wezmą udział w dwudniowych warsztatach szkoleniowych; otrzymają też podręcznik na temat zapobiegania uzależnieniom, ćwiczenia z zadaniami, a także składający się z 47 pytań quiz, dotyczący skutków korzystania z używek.

Wśród zaproponowanych lekcji znalazły się prace w grupach, scenki sytuacyjne, quizy, dyskusje oraz prezentacje poświęcone m.in. zagadnieniom dotyczącym wpływom grupy, ćwiczeniom asertywności, wyrażaniu negatywnych uczuć i skutkom zażywania środków uzależniających.

Program został zrealizowany przy współpracy Urzędu Miasta Poznania i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który został również współorganizatorem akcji.

"Pracowałam przy tworzeniu tego programu i moim zdaniem materiały są już odpowiednio przygotowane i po szkoleniach oraz warsztatach pozwolą nauczycielom zrealizować poprawnie zajęcia w szkołach" - powiedziała koordynatorka programu prof. Ewa Florek z Uniwersytetu Medycznego.

Jak zaznaczyła, na podstawie badań przeprowadzonych podczas realizacji programu w innych krajach zanotowano spadek używania tytoniu o 30 proc., alkoholu o 30 proc. oraz narkotyków o 20 proc. "To ogromny sukces akcji" - podkreśliła.

"W 2000 roku negowaliśmy istnienie problemu narkotyków. Nie mówiły o tym szkoły, które bały się negatywnych opinii. Zmieniliśmy to podejście i traktujemy problem jako ważny, z którym należy walczyć" - zauważył Kayser.

W 2007 roku Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania oraz Komenda Miejska Policji zainicjowały program "Szkoła Wolna od Narkotyków i Przemocy", który był realizowany w 20 poznańskich szkołach.

Program "Unplugged" został opracowany w ramach międzynarodowego programu EU-Drug Abuse Prevention (EU DAP), finansowanego przez Komisję Europejską. Dotychczas został on sprawdzony w siedmiu europejskich krajach - Niemczech, Belgii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii, Grecji oraz we Włoszech.

Z badań przeprowadzonych przez miasto oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza wynika, że w Poznaniu 30 proc. uczniów gimnazjum sięga po alkohol i papierosy. Wyniki badań Najwyższej Izby Kontroli wskazują, że w Polsce ponad 31 proc. uczniów było świadkiem zażywania narkotyków na terenie szkoły lub o tym słyszało, a 17 proc. było świadkiem sprzedaży narkotyków na terenie szkoły lub o tym fakcie słyszało. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!