Szpitale podległe samorządowi województwa podlaskiego w 2013 r. na plusie

11 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Po raz pierwszy od kilkunastu lat wszystkie szpitale, podległe samorządowi województwa podlaskiego, osiągnęły w 2013 r. dodatni wynik finansowy, mają jednak łącznie ok. 200 mln zł długów z poprzednich lat - podały władze województwa.

Rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski poinformował w komunikacie po posiedzeniu zarządu województwa, że dodatni wynik szpitali był możliwy dzięki szeregowi inwestycji w szpitalach, restrukturyzacji, ale też dzięki temu, że NFZ zapłacił za większość świadczeń, które szpitale wykonały ponad limity określone kontraktami. Nie podano, jaki był łączny zysk.

"Kluczowe jest to, że koszty bieżącej działalności nie przewyższają dochodu" - powiedział PAP odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Karol Pilecki. Podkreślił, że doprowadzenie do takiej sytuacji było głównym celem, nad którym trwały prace przez lata. "Naszym kolejnym etapem jest już określanie konkretnych wyników, które szpitale mają osiągać, ale jest dużo czynników zewnętrznych, na które nie mamy wpływu" - powiedział Pilecki.

Podkreślił, że za 2013 rok szpitale podległe samorządowi województwa otrzymały od NFZ średnio ok. 70 proc. środków za świadczenia ponad limit.

Ocenił, że było to "bardzo dużo" i przełożyło się na dobre wyniki finansowe placówek. Dodał, że więcej usług to także krótsze kolejki dla pacjentów, którzy czekają na świadczenia. "Byłoby znakomicie, gdyby taka tendencja się utrzymywała" - mówił Pilecki. Zaznaczył, że bez tego o zyskach nie byłoby mowy. Jako przykład przytoczył Białostockie Centrum Onkologii, które ma roczny kontrakt na poziomie około 70 mln zł, osiągnęło 150 tys. zł zysku. Może to nie jest dużo - podkreślił - ale ważne, że wynik jest dodatni.

W 2014 r. samorząd województwa podlaskiego chce wydać na inwestycje w podległych mu szpitalach 61,5 mln zł. W 2013 r. było to ponad 57 mln zł.

Jedną z największych inwestycji jest rozbudowa Białostockiego Centrum Onkologii. W 2013 r. oddano do użytku nowoczesny blok operacyjny w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku. W tym szpitalu powstał również Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Modernizowano również blok operacyjny w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach, jeden z obiektów w Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy, adoptowano pomieszczenia pod przenoszone oddziały w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Przekazano środki na rozbudowę baz pogotowia ratunkowego w Grajewie czy Augustowie.

Samorządowi województwa podlaskiego podlega 16 placówek medycznych w województwie, w tym szpitale, pogotowie ratunkowe.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!