Premier: sposób na skrócenie kolejek do specjalistów w przyszłym tygodniu

11 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

W przyszłym tygodniu prawdopodobnie będziemy gotowi, żeby zaprezentować projekty rozwiązań, które skrócić mają kolejki do lekarzy specjalistów - zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że w piątek będzie o tym rozmawiał z ministrem zdrowia.

Tusk poinformował, że minister Bartosz Arłukowicz przedstawił mu już pomysły na rozwiązanie problemu kolejek do onkologów, a w piątek planowane jest spotkanie na temat kolejek do pozostałych specjalistów.

"Myślę, że w piątek wieczorem będę miał takie poczucie, że jesteśmy gotowi do prezentacji być może już w kolejnym tygodniu" - powiedział premier.

Przypomniał, że rozwiązania dotyczące onkologii mają zacząć działać najszybciej.

Pytany o przyszłość Arłukowicza na stanowisku ministra zdrowia, Tusk powiedział, że zależy to od jego pomysłów. "Powiedzieliśmy sobie po męsku, że to zależy w dużym stopniu od tego, na ile będziemy wszyscy przekonani, że droga, którą przedstawi, daje nadzieję na szybką poprawę stanu rzeczy" - podkreślił premier.

"Mam nadzieję, bliską pewności, że będzie musiał bardzo ciężko pracować - mówię na razie o tej koncepcji, którą opisał jeśli chodzi o onkologię, ona robi na mnie dobre wrażenie" - dodał.

Tusk podkreślił, że każda z tych koncepcji będzie kontrowersyjna. "Problem polega na tym - nie wszyscy jeszcze to rozumieją - że skrócenie kolejek oznacza podjęcie decyzji, które nie będą przyjemne tak naprawdę dla nikogo, ponieważ liczba beneficjentów tego systemu, który dzisiaj funkcjonuje, jest całkiem duża" - mówił.

Premier przekonywał, że aby realnie skrócić kolejki, czy to w onkologii, czy w innych dziedzinach, trzeba "skutecznie ograniczyć pewne procedery, które dają możliwość zarobienia, ale zwiększają także czas oczekiwania". "Ograniczy to też taki pseudokomfort pacjentów, którzy np. dzisiaj zapisują się do wielu specjalistów równocześnie, co powoduje chaos i to, że te kolejki są większe niż mogłyby być w rzeczywistości" - mówił szef rządu.

Zapowiedział, że zaprezentowany projekt na pewno będzie wzbudzał bardzo dużo emocji. "Łatwo sobie wyobrazić, że skrócenie kolejek przy takiej samej liczbie lekarzy i pacjentów to jest taka trochę operacja bez znieczulenia i wcale nie dla wszystkich przyjemna. Ale jesteśmy na to gotowi" - podkreślił Tusk.

W jego ocenie, np. w onkologii, jest kilka "blokad, które można usunąć jedną decyzją". Zaznaczył, że szczególnie w onkologii to jest kwestia życia lub śmierci dla setek, a może i tysięcy ludzi. "Jesteśmy gotowi niezależnie od tego, ile by to miało nas kosztować" - zapewnił premier.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!