Leki przeciwpsychotyczne mogą pomóc na glejaka

11 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Leki antypsychotyczne mogą niszczyć komórki glejaka – najbardziej agresywnego z pierwotnych nowotworów mózgu – informuje pismo „Oncotarget”.

Odkrycia dokonał kierowany przez doktora Clarka C. Chena zespół naukowców z University of California San Diego School of Medicine, Ohio State University i Harvard Medical School. Za pomocą techniki shRNA naukowcy sprawdzili wpływ poszczególnych genów ludzkiego genomu na rozrost glejaka. ShRNA wprowadzone za pomocą odpowiedniego wirusa do komórek nowotworu pozwala „wymazać” każdy gen, aby sprawdzić, co się wtedy stanie. Jeśli usunięcie genu blokuje wzrost guza lub prowadzi do jego obumarcia, oznacza to, że jest nowotworowi potrzebny.

Badaczy zaskoczyło odkrycie, że wiele genów, których glejak (glioblastoma) potrzebuje, aby rosnąć jest również niezbędnych do funkcjonowania receptora dopaminowego. Dopamina to mała cząsteczka, która jest neuroprzekaźnikiem – jedne komórki ją wydzielają, inne dzięki receptorom reagują na jej obecność.

Z nieprawidłowym działaniem dopaminy mamy do czynienia w chorobie Parkinsona, schizofrenii czy ADHD. Aby temu zaradzić opracowane zostały leki neutralizujące jej działanie, zwane antagonistami dopaminy.

Opierając się na badaniach metodą shRNA, Chen i jego zespół przetestowali wpływ antagonistów dopaminy na glejaka. Okazało się, że leki te niszczą glejaka zarówno w hodowli komórkowej jak i w przypadku badań na mysiego. Wzmacniają także działanie innych leków zwalczających glejaka.

Prób klinicznych można się spodziewać stosunkowo szybko. Po pierwsze zaletą antagonistów dopaminy jest ich zdolność do przekraczania bariery krew-mózg (czego nie potrafi dokonać 90 proc. leków), po drugie zaś są to leki stosowane od dawna i nie trzeba prowadzić kosztownych i długotrwałych prób przedklinicznych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!