Zaszczepione myszy mogą chronić ludzi przed boreliozą

12 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Podawana myszom szczepionka przeciwko boreliozie pozwala zmniejszyć zagrożenie tą przenoszoną przez kleszcze chorobą – informuje „Journal of Infectious Diseases”.

Borelioza, powodowana przez bakterię Borrelia burgdorferi, jest chorobą niebezpieczną – może uszkadzać stawy i powodować problemy neurologiczne. Co roku w USA boreliozę rozpoznaje się u 300 000 osób. W roku 1998 powstała przeciwko niej skuteczna szczepionka, jednak ze względu na poważne działania uboczne w roku 2002 musiała zostać wycofana z rynku.

Ponieważ głównym rezerwuarem B. burgdorferi są myszy, Maria Gomes–Solecki z University of Tennessee w Memphis postanowiła zadziałać właśnie na nie. Doszła do wniosku, że wystarczy uodpornić myszy, aby ssące ich krew kleszcze także się uodporniły – dzięki mysim przeciwciałom. W rezultacie bakterie nie mogłyby żyć ani w organizmach myszy, ani kleszczy, co chroniłoby ludzi.

Zespołowi Gomes-Solecki udało się opracować jadalną szczepionkę, którą można podawać w postaci owsianych granulek. Granulki ze szczepionką zostały rozsypane na czterech obszarach łąki o wymiarach boiska piłkarskiego. Na trzech innych rozsypywane były granulki bez szczepionki. Tam, gdzie wykładano szczepionkę, odsetek zakażonych Borrelią kleszczy z czasem spadał – po pięciu latach obniżył się o 76 proc. Zgodnie z przewidywaniami granulki bez szczepionki nie zmieniły odsetka zakażonych kleszczy.

Thomas Mather z University of Rhode Island Tick Encounter Resource Center (USA) uznaje tę koncepcję za dobrą, choć trudną do zrealizowania. On sam już w roku 1987 eksperymentował z nasyconymi środkiem kleszczobójczym kuleczkami bawełny, którymi myszy chętnie mościły swoje gniazda. Niestety, nie tylko myszy są zakażone Borrelią – problem dotyczy również większych ssaków, chociażby skunksów i jeleni. Jednak zdaniem Gomes-Solecki szczepienie myszy może znacząco ograniczyć rozpowszechnienie boreliozy bez naruszania równowagi ekosystemu. Naukowiec uważa, że ideałem byłaby szczepionka działająca na wiele gatunków zwierząt.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!