Leki z określonymi substancjami tylko dla 18+

12 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

PASMI Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty wnioskuje o wprowadzenie ograniczenia wiekowego dla pacjentów dokonujących zakupu leków z określonymi substancjami czynnymi.

PASMI przesłał w ustawowym czasie rekomendacje do projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw, nad którą obecnie pracuje Ministerstwo Zdrowia.  

PASMI zarekomendowało wprowadzenia ograniczenia wiekowego dla pacjentów dokonujących zakupu produktów z określonymi w ustawie substancjami czynnymi, czyli dekstrometorfanem, pseudoefedryną i kodeiną.

„PASMI kierując się w swoich działaniach dobrem pacjenta wnioskuje o ustanowienie dolnej granicy wieku na poziomie 18 lat, która pozwala na zakup leków z substancjami czynnymi typu dekstrometorfan, pseudoefedryna i kodeina. Takie ograniczenie z pewnością przyczyni się do wprowadzenia większej kontroli nad procederem pozamedycznego stosowania produktów leczniczych przez młodzież. ” powiedziała Ewa Jankowska, Prezes PASMI.

W ramach konsultacji społecznych PASMI przesłało propozycje wielkości dawek w przeliczeniu na substancję w jednostkowym opakowaniu produktu leczniczego posiadającego kategorię dostępności „wydawane bez przepisu lekarza – OTC”, dla 3 substancji aktywnych występujących w lekach umożliwiające przeprowadzenie przez pacjenta trzydniowej terapii. Równolegle PASMI zaproponowało prace nad rozporządzeniem, które wprowadzi wielkości dawek bez okresu przejściowego określonego przez Ministerstwo Zdrowia do stycznia 2016.  

Zdaniem Związku należy również dookreślić zapisy ustawy w sytuacji, gdy pacjent dokonuje zakupu dwóch i więcej produktów leczniczych mających w składzie jedną z trzech podlegających obostrzeniom substancji czynnych. Zapis wprowadzający ograniczenie ilości sprzedawanych leków zawierających substancje psychoaktywne do 1 opakowania na transakcję jest niejasny i niewątpliwie wprowadzi trudności po stronie farmaceuty wydającego produkt. Wątpliwości interpretacyjne budzić może również transakcja, w której dwa kupowane produkty mają różną postać farmaceutyczną (np. syrop i tabletki).

Źródło: Informacja prasowa

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!