Pierwszy zabieg endoskopowej wymiany zastawki aortalnej

12 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Chirurdzy francuscy przeprowadzili pierwsze na świecie mało inwazyjne zabiegi całkowicie endoskopowej wymiany zastawki aortalnej – informuje „Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery”.

Od kilku lat wykonywane są zabiegi przezcewnikowej (przezskórnej) wymiany zastawki aortalnej TAVR (transcatheter aortic valve replacement). Polegają one na wprowadzeniu do naczynia krwionośnego cewnika poprzez nacięcie wykonane w tętnicy udowej. Po wprowadzeniu go do mięśnia sercowego w miejsce zniszczonej zastawki wszczepiana jest nowa. Zabiegi te przeprowadzają kardiolodzy interwencyjni.

Nowa metoda endoskopowej wymiany zastawki aortalnej TEAVR (endoscopic aortic valve replacement) wykonywana jest przez kardiochirurgów. Dzięki niej pacjent może uniknąć znacznie bardziej inwazyjnej operacji na otwartym sercu.

Nowa metoda nie wymaga rozcięcia całej klatki piersiowej. Kierujący zabiegami dr Marco Vola ze szpitala w Saint-Etienne wyjaśnia, że zabieg wykonywany jest jedynie poprzez niewielkie przecięcie mostka. Potem wprowadzany jest endoskop wraz kamerą i mikronarzędziami chirurgicznymi. Zniszczona zastawka jest usuwana, a w jej miejsce wprowadzana jest nowa, tzw. bezszwowa zastawka aortalna.

Zabieg ten wymaga zastosowania krążenia pozaustrojowego i nacięcia aorty. Jest zatem bardziej inwazyjny aniżeli przezskórne wszczepienie zastawki aortalnej, ale podobnie jak TAVR może być wykonywany u pacjentów z licznymi powikłaniami, będący zwykle w starszym wieku, u których zbyt ryzykowna jest operacja na otwartym sercu. To dość duża grupa chorych – do zabiegu TAVR kwalifikuje się 30 proc. chorych z wadą zastawki aortalnej.

Francuscy lekarze metodą endoskopową przeprowadzili dwa zabiegi. Jeden z operowanych pacjentów miał 82, a drugi 93 lata, obaj musieli być operowani z powodu zwężenia zastawki aortalnej. Opuścili szpital po tygodniu od zabiegu, żaden z nich nie miało jakichkolwiek powikłań.

Zastawka aortalna znajduje się pomiędzy aortą i lewą komorą serca. Do jej zwężenia i zniszczenia zwykle dochodzi u osób w wieku 40-60 lat. Zastawka nie otwiera się w pełni i nie przepuszcza do aorty wystarczająco dużo krwi. Najczęściej zdarza się to u ludzi, którzy chorowali na gorączkę reumatyczna lub zapalenia wsierdzia. Powodem może być też wada wrodzona zastawki, polegająca na tym, że zamiast z trzech listków jest ona z budowana jedynie z dwóch. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!