Przewlekła choroba nerek częstszym schorzeniem niż cukrzyca

12 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Przewlekła choroba nerek jest już częstszym schorzeniem niż cukrzyca, w Polsce cierpi na nią co 10 dorosła osoba – ostrzega ekspert w przededniu przypadającego 13 marca Światowego Dnia Nerek.

W tym roku jest on obchodzony pod hasłem „Nerki starzeją się tak jak Ty”. Chodzi o zwrócenie szczególnej uwagę na problem przewlekłej choroby nerek wśród osób starszych. Co trzecia osoba z tym schorzeniem jest powyżej 65. roku życia.

Kierownik Kliniki Nefrologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie prof. Ryszard Gellert ostrzega, że w naszym kraju na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi już co 10 dorosła osoba i jest to częstsze schorzenie niż cukrzyca. Zdecydowana większość chorych nie zdaje sobie jednak z tego sprawy, ponieważ choroba ta często nie wywołuje żadnych poważniejszych objawów.

Jego zdaniem w nadchodzących latach liczba leczonych nerkozastępczo (przeszczep albo dializa) może się zwiększyć nawet dwukrotnie. Co roku 3 tys. osób na milion zapada na postępującą postać przewlekłej choroby nerek, a 130 na milion całkowicie traci czynność nerek i wymaga leczenia nerkozastępczego.

Na PChN chorują głównie osoby cierpiące na inne schorzenia, szczególnie na cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze krwi i nawracające infekcje dróg moczowych. "Warto jednak pamiętać, że do uszkodzenia nerek może dojść u każdego z nas, nawet jeżeli jesteśmy przekonani o swoim doskonałym zdrowiu" – dodaje Gellert. Na przykład w Gwatemali 40 proc. pacjentów w ostatnim stadium choroby nerek ma mniej niż 40 lat.

Międzynarodowe Towarzystwa Nefrologiczne (ISN) i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek (IFKF), inicjatorzy Światowego Dnia Nerek, namawiają do tego, żeby regularnie sprawdzać sprawność nerek bez względu na wiek. Wystarczy przeprowadzić proste i tanie badania laboratoryjne krwi oraz moczu mierzące poziom kreatyniny, białka oraz wielkość filtracji kłębuszkowej (GFR). Warto również kontrolować ciśnienie tętnicze krwi.

O chorobie nerek świadczy wzrost wydalania białka w moczu, pogarszanie się funkcjonowania nerek lub zaburzenia w filtracji. To z kolei może prowadzić do kolejnych powikłań, takich jak wysokie ciśnienie krwi, anemia i choroby serca oraz układu krążenia.

Już we wczesnych stadiach PChN aż pięciokrotnie większe jest ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Potem wraz z postępem choroby dochodzi do zatrucia organizmu toksynami mocznicowymi, które uszkadzają wszystkie narządy organizmu.

Warto zatem zwrócić uwagę na takie dolegliwości jak anemia, łamliwość kości, uczucie ciągłego zmęczenia, trudności z koncentracją uwagi, brak apetytu, bezsenność, kurcze mięśni w nocy, obrzęki nóg, twarzy, a także suchość i swędzenie skóry oraz częste oddawanie moczu. Mogą być one pierwszym objawem choroby nerek.

Na PChN bardziej narażeni chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, członkowie rodziny pacjenta z chorobą nerek, osoby zażywające leki uszkadzające nerki w dłuższym stosowaniu oraz osoby w podeszłym wieku. Sprzyjają jej zwyrodnienia i stany zapalne nerek, zakażenia, przeszkody w drogach moczowych oraz wady uwarunkowane genetycznie, takie jak torbielowatość nerek.

Wczesne wykrycie choroby pozwala znacznie spowolnić jej rozwój, nawet do tego stopnia, że można uniknąć lub przynajmniej opóźnić zastosowanie dializoterapii lub przeszczepu nerki. Po 40. roku życia efektywność pracy nerek z każdą kolejną dekadą zmniejsza się o około 10 proc. Mimo to aż 90 proc. przypadków przewlekłej niewydolności nerek długo pozostaje nierozpoznana.

Ponad półtora miliona ludzi na świecie żyje dzięki dializom albo transplantacjom nerek. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!