Ruszyła kampania pt. "Dziękuję, nie truję"

12 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Choroby układu oddechowego, nerwowego i układu krążenia, alergie, a także nowotwory - to skutki zanieczyszczenia powietrza. Właśnie wystartowała ogólnopolska akcja społecznościowa pod hasłem "Dziękuję, nie truję", która ma na celu uświadomienie zagrożeń.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że aż 6 polskich miast znajduje się wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, a na choroby związane z niską jakością powietrza co roku umierają tysiące Polaków (według raportu Komisji Europejskiej z 2005 roku - 28 tys. rocznie).

Zła jakość powietrza to najczęściej skutek spalania śmieci w domowych piecach, ogrzewanie domów najtańszymi paliwami i przestarzałe urządzenia grzewcze. Wielu ludzi wciąż pali czym popadnie, byle taniej – podkreślają organizatorzy. Akcja "Dziękuję, nie truję" ma przeciwdziałać takim zachowaniom. Chodzi o to, by poszerzyć wiedzę Polaków na temat niskiej emisji, uczulić ich na samo zjawisko i zachęcić do reagowania.

Pierwszym działaniem w ramach kampanii jest akcja pod hasłem "Zrób dym", skierowana do osób, którym przeszkadzają wszechobecne dymiące kominy, smog i spalane śmieci. Organizatorzy zachęcają mieszkańców całej Polski do robienia zdjęć dymiących kominów i umieszczenia ich na Facebooku lub Instagramie oraz dopisania kilku słów, dlaczego dym z domowych palenisk jest taki szkodliwy.

W ramach projektu „Dziękuję, nie truję” organizowany jest też konkurs dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Uczniowie mają za zadanie organizację wydarzenia, poruszającego tematykę niskiej emisji. Mogą to być apele, konkursy wiedzy i konkursy plastyczne.

Koordynatorem akcji, która jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest katowicka spółka Planergia.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!