Reakcja anafilaktyczna może zabić

12 mar 2014 r.

Reakcja anafilaktyczna może wystąpić u każdego z nas i szybko doprowadzić do zgonu – alarmowali eksperci w środę na konferencji prasowej w Warszawie. Znajomość objawów anafilaksji i sposobów reagowania na nią może ratować życie, podkreślali.

Prof. Samoliński zaznaczył, że celem kampanii "Przygotuj się na wstrząs!" nie jest straszenie anafilaksją i namawianie, by wszyscy zaczęli nosić przy sobie adrenalinę. "Chcemy jednak ostrzec tych, którzy powinni się chronić” – powiedział alergolog.

W rozmowie z PAP prof. Kuna wyjaśnił, że adrenalinę powinny zawsze mieć przy sobie te osoby, u których choć raz wystąpiła już anafilaksja.

Eksperci obecni na konferencji zwrócili uwagę, że w Polsce istnieją ograniczenia prawne odnośnie stosowania adrenaliny. „Może ją sobie podać jedynie sam chory, bądź ratownik lub personel medyczny” – powiedział prof. Samoliński. Jest to duży problem na przykład w sytuacji, gdy pacjent straci przytomność, a ratownik czy lekarz jeszcze do niego nie dotarli.

Prof. Kruszewski przypomniał też, że na przykład w USA, zgodnie z prawem, strzykawki z adrenaliną znajdują się w szkole, a lek może podać dziecku w razie potrzeby nauczyciel, jeśli rodzice wyrażą na to zgodę.

Hanna Lis zwróciła uwagę, że adrenalina jest dostępna w amerykańskich szkołach w Warszawie, ale już w polskich szkołach nie. Zaznaczyła też, że w polskich szkołach nie edukuje się na temat anafilaksji. Brak wiedzy dotyczy zarówno uczniów, jak i nauczycieli. „Ja rozpoznałam u siebie reakcję anafilaktyczną dlatego, że przez sześć lat mieszkałam w Szwecji i uczyłam się o niej w szkole” – powiedziała Lis.

W ramach kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” eksperci chcą edukować na temat anafilaksji nie tylko społeczeństwo, ale też lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz innych specjalności, nawet alergologów. W tym celu zaplanowali dla nich warsztaty edukacyjne. W dniach 24-28 marca w wielu przychodniach w Polsce odbędą się konsultacje z alergologami dla osób z rozpoznaną alergią i dla tych, którzy ją u siebie podejrzewają. Eksperci opracowali również standardy postępowania w sytuacji, gdy wystąpi wstrząs anafilaktyczny – dla lekarzy i ratowników oraz kompendium wiedzy na ten temat skierowany do ogółu społeczeństwa.

Organizatorem kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” (www.odetchnijspokojnie.pl) jest Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz firma Polfa Warszawa Grupa Polpharma. (PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!