Przylistki chmielu dla zdrowia zębów

13 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Przylistki chmielu, rośliny kojarzonej przede wszystkim z charakterystycznym aromatem i smakiem piwa, są bogate w substancje mogące wspomagać walkę z próchnicą i chorobami dziąseł.

Naukowcom z Tokio udało się zidentyfikować dużą część tych substancji, o czym informuje pismo „Journal of Agricultural and Food Chemistry”.

Przylistki są częścią chmielu, która nie jest wykorzystywana w procesie produkcji piwa. Rolnicy zajmujący się uprawą chmielu uznają je za odpady. Jak podkreśla główny autor badania Yoshihisa Tanaka, mamy więc do dyspozycji olbrzymie ilości produktów, których pozyskanie w zasadzie nic nie kosztuje, a które mogą być potencjalnie wykorzystane do celów dentystycznych.

Zespół naukowców z Tokyo University of Pharmacy and Life Sciences oraz japońskiego koncernu spożywczego Asahi Group Holdings już wcześniej przeprowadził badania, które wykazały, że w przylistkach chmielu znajdują się duże ilości polifenoli - naturalnych substancji przeciwutleniających o dobroczynnym działaniu na organizm ludzki, także na stan naszych zębów.

Badacze udowodnili, że wyciąg z przylistków pomaga w walce z próchnicą oraz wspomaga leczenie chorób dziąseł. Substancje zawarte w tych fragmentach rośliny zatrzymują bakterie oralne oraz zapobiegają uwalnianiu przez nie niektórych toksyn.

Teraz Japończycy postanowili sprawdzić, jakie dokładnie substancje sprawiają, że przylistki chmielowe wykazują tak niezwykłe właściwości.

Przy użyciu chromatografii (metody analizy laboratoryjnej) odkryli 20 związków, których obecności w chmielu nigdy wcześniej nie stwierdzono, jeden związek, którego nie odkryto dotychczas w żadnej roślinie i trzy zupełnie nieznane substancje.

Ekstrakt chmielowy zawierał także bardzo duże ilości proantocyjanidyn - substancji o niezwykle silnych właściwościach prozdrowotnych: obniżających poziom glukozy we krwi, antyalergicznych, przeciwwirusowych, antybakteryjnych, antyoksydacyjnych, antyproliferacyjnych i przeciwrakowych, przeciwzapalnych, działających ochronnie na miąższ wątroby, nerki i serce oraz wzmacniających mięsień sercowy i naczynia krwionośne.

Yoshihisa Tanaka dodaje, że potrzebne są dalsze eksperymenty, które wskażą drogę do praktycznego zastosowania przylistków chmielu i tych konkretnych substancji w stomatologii. Być może w oparciu o nie można by robić pasty do zębów lub wspomagające leczenie zębów gumy do żucia.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!