Oksytocyna - hormon miłości może pomóc w leczeniu anoreksji

13 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki hormonowi miłości pacjenci z anoreksją mniej skupiają się na aspektach związanych z wysokokalorycznym jedzeniem, kształtem ciała i negatywnymi emocjami – wynika z badań brytyjskich i koreańskich naukowców.

Badacze z Królewskiego College’u w Londynie i Uniwersytetu Inje w Seulu przeprowadzili dwa eksperymenty, które wykazały, że po podaniu oksytocyny osoby cierpiące na anoreksję stają się mniej przewrażliwione na punkcie obrazów przedstawiających tuczące pokarmy, otyłe sylwetki i twarze wyrażające gniew lub wstręt.

Pierwszy eksperyment, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie „Psychoneuroendocrinology”, polegał na prezentacji osobom badanym (31 pacjentom z anoreksją i 33 zdrowym uczestnikom) zdjęć powiązanych z jedzeniem (o małej lub dużej zawartości kalorii), ludzkimi sylwetkami (szczupłymi lub puszystymi) oraz wagą. Obrazy wyświetlano dwukrotnie – raz przed podaniem oksytocyny, a raz po podaniu hormonu lub placebo. Obserwowano czasy reakcji badanych przy założeniu, że szybciej zidentyfikują oni zdjęcia o negatywnym wydźwięku.

Okazało się, że hormon miłości skłaniał anorektyków, szczególnie tych z największymi problemami natury społecznej, do mniejszej koncentracji na wizerunkach jedzenia i otyłych sylwetek.

Rezultaty drugiego eksperymentu, przeprowadzonego z udziałem tej samej grupy badanych, opisano w czasopiśmie „PLOS ONE”. Tym razem badanym pokazywano zdjęcia twarzy wyrażających różne pozytywne lub negatywne emocje (np. szczęście, gniew, wstręt). Dzięki aplikacji oksytocyny, pacjenci z anoreksją przywiązywali mniejszą wagę do widocznych uczuć wstrętu i rzadziej odwracali wzrok od twarzy zagniewanych.

Osoby cierpiące na anoreksję, oprócz problemów na tle jedzenia i masy ciała, często przejawiają także trudności natury społecznej – niepokój czy nadwrażliwość na negatywne emocje. Dotychczas nie opracowano skutecznej metody leczenia tego zaburzenia drogą farmakologiczną. Jednak, według autorów, wyniki niniejszego badania dają nadzieję na stworzenie takiej terapii. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!