Drukowana twarz

13 mar 2014 r.

Wydrukowany techniką 3D implant twarzy, który przywrócił symetrię twarzy pacjentowi po wypadku motocyklowym. Fot. bbc.com

Dzięki technice druku 3D Stephen Power z Wielkiej Brytanii odzyskał twarz – informuje serwis “BBC News/Science”.

W roku 2012 mieszkający w Cardiff Stephen Power (29 lat) miał poważny wypadek motocyklowy. Choć był w kasku, odniósł liczne obrażenia i spędził w szpitalu cztery miesiące. Szczególnie ucierpiała twarz. Złamane zostały obie kości policzkowe, szczęka i nos, a czaszka pękła.

Mężczyźnie udało się odzyskać wcześniejszy wygląd dzięki pionierskiej technice chirurgicznej, wykorzystującej „części zamienne” wydrukowane techniką 3D. To jeden z pierwszych na świcie przypadków zastosowania u ofiary wypadku druku 3D na każdym etapie procedury - zarówno przy planowaniu operacji, wytwarzaniu ułatwiających ja szablonów, jak i przy tworzeniu niezbędnych do jej przeprowadzenia implantów.

Wielka Brytania należy do pionierów w dziedzinie medycznego wykorzystania drukarek 3D. Jednak wcześniej drukowane w ten sposób implanty wykorzystywane były do korygowania wad wrodzonych. Tym razem chodziło o naprawę uszkodzeń powstałych kilka miesięcy wcześniej.

Projekt jest owocem współpracy lekarzy ze szpitala w Swansea i naukowców z Cardiff Metropolitan University. Aby przywrócić symetrię twarzy, chirurdzy wykorzystali obrazy uzyskane za pomocą tomografu komputerowego, tworząc w komputerze model głowy Powera, po czym wydrukowali go. Następnie powstały szablony ułatwiające precyzyjne cięcie i właściwy implant, dzięki któremu udało się osiągnąć zaplanowany wynik.

Sama operacja trwała osiem godzin. Chirurdzy musieli najpierw ponownie złamać kości policzkowe, po czym za pomocą wydrukowanego w Belgii tytanowego implantu spoili kości, nadając im nowy kształt.

Swoją operację Power określił jako „odmieniającą życie” – obecny wygląd jego twarzy bardzo przypomina ten sprzed wypadku. Odzyskał pewność siebie. Wcześniej unikał miejsc publicznych i używał kapelusza i okularów, by ukryć powypadkowe zniekształcenia. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!