Wykonanie badań profilaktycznych przez pediatrów - prawie 90 proc.

13 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Jeden z najważniejszych elementów w opiece pediatrycznej to profilaktyka; wykonanie badań profilaktycznych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest na poziomie prawie 90 proc. - poinformował posłów wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński.

W czwartek sejmowa Komisja Zdrowia wysłuchała informacji resortu zdrowia pt. „Stan zdrowia oraz opieka pediatryczna i specjalistyczna nad dziećmi i młodzieżą (w tym bilanse zdrowia, dostęp do porad specjalistów, opieka nad dziećmi o szczególnych potrzebach zdrowotnych np. przewlekle chorymi)”.

Sopliński podkreślił, że jednym z najważniejszych elementów opieki zdrowotnej jest profilaktyka. Przypomniał, że resort zwiększył częstotliwość tzw. bilansów i badań przesiewowych. Poinformował, że wykonanie badań profilaktycznych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wynosi prawie 90 proc., zaś badania profilaktyczne uczniów - w rocznikach młodszych prawie 99 proc., zaś w szkołach ponadpodstawowych - ok. 80-90 proc.

Wiceminister dodał, że w badaniach bilansowych szczególną uwagę zwraca się na szczepienia, zwrócił przy tym uwagę, że w Polsce mamy dobrą wyszczepialność - ok. 99 proc. "Kalendarz szczepień jest właściwie realizowany" - ocenił.

Z oceną resortu zdrowia nie zgodziła się prof. Alicja Chybicka, senator, prezeska Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Jej zdaniem dane dotyczące profilaktyki są znacznie mniej optymistyczne niż przedstawiło ministerstwo. Z badań przeprowadzonych przez PTP wynika, ze ponad 90 proc. dzieci ma próchnicę, ponad 40 proc. wady postawy, które nie są leczone, dzieci mają nierozpoznane wady serca, alergie i wiele innych schorzeń. Jej zdaniem przynajmniej raz w roku każde zdrowe dziecko powinno być zbadane przez lekarza.

Wskazała, że także wskaźniki dotyczące wyszczepialności są coraz niższe. Jej zdaniem tzw. ruchy antyszczepionkowe rosną w siłę i zniechęcają do szczepień coraz większą liczbę rodziców. Przypomniała, że w Polsce obowiązują dwa kalendarze szczepień - obowiązkowy i uzupełniający, przy czym - jak podkreśliła - wyszczepialność z kalendarza uzupełniającego wynosi 5-10 proc.

Wskazała, że do szpitali pediatrycznych trafia mnóstwo dzieci, które kierowane są tam niepotrzebnie. Jak dodała, niektórzy dyrektorzy szpitali mówią, ze do izb przyjęć trafia ok. 75 proc. dzieci ze skierowaniami od lekarzy POZ z powodu takich dolegliwości jak gorączka czy kaszel.

Także prof. Anna Dobrzańska, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii, mówiła, że co najmniej 30 proc. hospitalizacji dzieci jest nieuzasadnionych. "Oznacza to, że dziecko szuka tam pomocy, którą powinno znaleźć w POZ. Należy zwrócić uwagę na fakt, że cały świat odchodzi od lecznictwa szpitalnego na rzecz opieki ambulatoryjnej. I tak powinno być w Polsce. Należy położyć większy nacisk na opiekę ambulatoryjną i działania profilaktyczne" - przekonywała.

Jak oceniła, mimo stale utrzymującego się spadku urodzeń liczba pediatrów jest zbyt mała i będzie się obniżać w kolejnych latach, co jest niepokojące. Liczba łóżek pediatrycznych jest jej zdaniem wystarczająca, może natomiast wkrótce zacząć brakować lekarzy, szczególnie w niektórych województwach. "Są regiony, gdzie wskaźnik pediatrów na 100 tys. dzieci wynosi jedynie 2,3, co w żadnym razie nie zabezpiecza potrzeb. Te województwa powinny szczególnie starać się o pozyskanie lekarzy tej specjalności" - mówiła.

Jej zdaniem problemem jest opieka nad najmłodszymi dziećmi, w okresie zanim pójdą do szkoły i przedszkola. W szkole - jak oceniła - wiele nieprawidłowości jest wykrywanych przez pielęgniarki szkolne, jednak bardzo istotny dla stanu zdrowia w przyszłości jest najwcześniejszy okres życia dziecka.

Przypomniała, że badania Instytutu Matki i Dziecka wskazują, że czas wizyt profilaktycznych jest zbyt krótki - ok. 10 minut. Według niej to za mało na ocenę stanu zdrowia dziecka i udzielenie porady. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!