25-40 proc. Polaków cierpi na zaburzenia snu

14 mar 2014 r.

Od 25 do 40 proc. Polaków ma różne zaburzenia snu. Większość z nich nie leczy się skutecznie, ponieważ bagatelizuje problem, nie zdaje sobie z niego sprawy lub ma trudności z dostępem do lekarza - ocenił w rozmowie z PAP psychiatra dr hab. Adam Wichniak.

Kolejną ważną grupę stanowią zaburzenia rytmu okołodobowego, czyli rytmu snu i czuwania. „Jest to narastający problem, związany z tym, że coraz więcej ludzi pracuje na zmiany – szacuje się, że ok. 10 proc. osób aktywnych zawodowo. Wpływa na to również nasz tryb życia - oglądanie do późna telewizji, korzystanie z tabletów, smartfonów oraz zmiany stref czasowych w związku z podróżowaniem” – tłumaczył dr Wichniak.

Ostatnią, ósmą grupę stanowią inne zaburzenia snu, np. zaburzenia snu uwarunkowane czynnikami środowiskowymi.

Dr Wichniak wyjaśnił, że zaburzenia snu, a zwłaszcza bezsenność, są na pierwszym etapie diagnozowane przeważnie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i lekarza psychiatrę. Aż 70 proc. przypadków bezsenności ma bowiem związek z chorobą psychiczną lub przewlekłym schorzeniem somatycznym.

Gdy te przyczyny zostaną wykluczone przeprowadza się diagnostykę w kierunku pierwotnych zaburzeń snu, takich jak bezdech senny, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia rytmu okołodobowego.

„Niestety, w Polsce pacjenci mają utrudniony dostęp do specjalistów medycyny snu” – zaznaczył dr Wichniak. Jego zdaniem wynika to z faktu, że Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie kontraktuje osobno diagnostyki zaburzeń snu, dlatego ośrodki, które się tym zajmują, są przeważnie zlokalizowane przy poradniach zdrowia psychicznego. Natomiast te, które zajmują się zaburzeniami oddychania podczas snu, znajdują się przy poradniach pulmonologicznych.

„Pacjenci z zaburzeniami snu mogą być zatem leczeni albo w ramach opieki psychiatrycznej, albo opieki pulmonologicznej” – wyjaśnił dr Wichniak. (PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!