Część serii Rutinoscorbinu wycofywana z aptek

14 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Główny Inspektor Farmaceutyczny na wniosek producenta zdecydował o wycofaniu z aptek niektórych partii Rutinoscorbinu. Powodem było niedotrzymanie standardów produkcyjnych przez jednego z dostawców substancji czynnej zawartej w tym leku.

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP Małgorzata Michałków z biura prasowego GlaxoSmithKline, producenta Rutinoscorbinu, chodzi jedynie o ok. 8 proc. wszystkich opakowań leku, który obecnie jest na rynku. Zapewniła, że leku w aptekach nie zabraknie.

Pytana o powód złożenia wniosku do GIF, poinformowała, że poddostawca rutozydu, czyli substancji czynnej zawartej w leku, nie dopełnił standardów dobrej praktyki wytwarzania. "W przypadku niedopełnienienia dobrej praktyki wytwarzania, mimo że produkt jest bezpieczny, nie może on być na rynku" - wyjaśniła procedury firmy Michałków.

Ponadto substancja ta zawarta jest także w suplementach diety Rutinoscorvit, więc partia tego suplementu także zgodnie z decyzją GlaxoSmithKline zostanie wycofana z hurtowni, aptek i rynku pozaapteczngo.

W komunikacie na stronie internetowej producent podkreślił, że "sytuacja ta nie wpływa na bezpieczeństwo stosowania tych preparatów, co oznacza, że pacjenci mogą je bezpiecznie przyjmować". "GSK zdecydowało się jednak wycofać część serii produktów z hurtowni, aptek i rynku pozaaptecznego, gdyż firma nie akceptuje jakichkolwiek odstępstw od standardów produkcyjnych. (...) Wycofanie nie odbywa się z poziomu pacjenta" - dodano.

Jak zapewniła Michałków, po decyzji GIF apteki bardzo szybko, w ciągu kilku godzin, wycofują produkt z półek, a następnie zwracają do hurtowni farmaceutycznych, a te do producenta. "Wniosek złożyliśmy w czwartek i jeszcze tego dnia GIF wydał decyzję, więc w piątek określone serie Rutinoscorbinu powinny już zniknąć z półek w aptekach" - dodała.

GSC poinformowało, że kontynuuje produkcję Rutinoscorbinu oraz Rutinoscorvitu na bazie rutozydu dostarczanego przez innego dostawcę, nie związanego z tą sprawą. Firma podkreśla, że podjęła już działania mające na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu dostaw produktów do klientów i konsumentów. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!