Profilaktyka inwazyjnej choroby grzybiczej źle finansowana

14 mar 2014 r.

Eksperci alarmują, że z powodu złego finansowania profilaktyki inwazyjnych zakażeń grzybiczych cierpią pacjenci, m.in. z ostrymi białaczkami. Resort zdrowia zapewnia, że podjął już działania, które mają poprawić tę sytuację.

W odpowiedzi na pytanie PAP o możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania rzecznik MZ Krzysztof Bąk poinformował, że ponieważ środowisko lekarskie i oddziały wojewódzkie NFZ sygnalizowały trudności z finansowaniem leczenia i profilaktyki ciężkich zakażeń grzybiczych minister zdrowia podjął działania, które mają doprowadzić do umieszczenia niektórych z leków przeciwgrzybiczych w wykazach leków refundowanych. Na razie wniosek o objęcie refundacją złożyła tylko jedna firma - producent leku pozakonazol, który miałby być objęty refundacją w ramach listy aptecznej i katalogu chemioterapii. Aktualnie Agencja Oceny Technologii Medycznych przeprowadza ocenę tego leku - zaznaczył Bąk.

Prof. Kałwak wyjaśnił, że profilaktykę IZG można teoretycznie rozliczać w ramach tzw. jednorodnych grup pacjentów. Jest to jednak niewystarczające, gdyż z kwoty, którą Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zwraca na przykład za leczenie chorego na ostrą białaczkę nie zostaje zbyt wiele środków na inne niezbędne dla pacjenta leki.

W ośrodkach, które leczą chorych zgodnie z rekomendacjami faktyczne wydatki na pacjentów znacznie przewyższają to, co za leczenie zwraca NFZ. "Na przykład za leczenie jednego z pacjentów otrzymaliśmy 240 tys. zł, a rzeczywisty koszt wyniósł 468 tys. zł. To tłumaczy, w jaki sposób szpitale kliniczne wchodzą w długi” – powiedział prof. Kałwak.

„Mówimy tu o jakiejś garstce pacjentów, to nie jest aż tak dużo, by naszego kraju nie było na to stać, a zyski dla systemu mogą być olbrzymie” – podkreślił hematolog.

Dr Piątkowska-Jakubas dodała, że na profilaktyce IZG nie można oszczędzać, bo to się źle kończy dla pacjenta. „Te leki muszą być stosowane byśmy nie tracili naszych chorych, którzy są lub mogą być wyleczeni z choroby nowotworowej” – podsumowała. (PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!