Tusk: limity finansowe nie będą już przeszkodą w leczeniu onkologicznym

16 mar 2014 r.

Donald Tusk. Fot. Krzysztof Białoskórski/Sejm

Dotychczasowe limity finansowe przestaną być przeszkodą w leczeniu pacjentów chorych na raka - zapowiedział w sobotę premier Donald Tusk. Według niego prawdopodobnie w piątek będą zaprezentowane propozycje ministra zdrowia mające na celu skrócenie kolejek do lekarzy.

Minister Bartosz Arłukowicz przedstawił Tuskowi w piątek tzw. pakiet kolejkowy. Resort zdrowia przygotował kilka wariantów, ale pewne jest, że znacznie wzmocniona zostanie rola lekarzy rodzinnych w systemie opieki nad pacjentem. Po tym jak Tusk zobowiązał ministra, aby do wiosny przedstawił pakiet rozwiązań, które rozładują kolejki pacjentów do lekarzy, w resorcie zdrowia trwały prace nad propozycjami. Resort nie chce na razie ujawnić proponowanych rozwiązań.

"W przyszłym tygodniu minister wspólnie ze środowiskiem onkologicznym będzie prezentował te rozwiązania" - powiedział w sobotę Tusk dziennikarzom w Gustorzynie (woj. kujawsko-pomorskie). Według premiera stanie się to prawdopodobnie w piątek.

"Udało się przygotować takie rozstrzygnięcie, które spowoduje, że jeśli chodzi o leczenie raka w Polsce, to dotychczasowe limity finansowe przestaną być przeszkodą" - oświadczył Tusk. "To, co z mojego punktu widzenia było najważniejsze, (...) żeby już w najbliższej przyszłości żaden lekarz w Polsce nie mógł powiedzieć pacjentowi choremu na raka, że on nie będzie leczony dlatego, bo jest jakiś limit finansowy i nie ma na to pieniędzy" - dodał premier. "Ten problem rozwiążemy definitywnie" - dodał.

Zdaniem premiera propozycje są "wcale niełatwe" i będą one wymagać zwiększenia obowiązków i zadań lekarzy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!