Szpital-laboratorium w Suwałkach kupił symulator karetki pogotowia

16 mar 2014 r.

Symulator karetki pogotowia w laboratorium Kreatywności Akademickiej „Centrum Medyczne” w Suwałkach. Fot. Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach.

Symulator karetki pogotowia za 2,2 mln zł kupił Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach do laboratorium Kreatywności Akademickiej „Centrum Medyczne”. To jedyny taki symulator w Europie.

W połowie ubiegłego roku w parku powstało laboratorium „Centrum Medyczne”. Laboratorium to w pełni wyposażona placówka szpitalna, gdzie można symulować zadania medyczne oraz przeprowadzać ćwiczenia dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników, strażaków i policjantów.

„Niedawno zakupiliśmy symulator karetki pogotowia, której brakowało w centrum. To jedyny taki symulator w Europie” – powiedział PAP Robert Pałka z Europejskiego Centrum Doradztwa, które jest operatorem laboratorium.

Szpital ma 700 metrów kw. Jest tam szpitalny oddział ratunkowy, oddział intensywnej opieki medycznej, symulator sali chirurgicznej, sala ginekologiczno-położnicza, sala działań pooperacyjnych oraz sala opieki pielęgniarskiej i procedur pielęgniarskich.

Symulator karetki to kabina kierowcy, stanowisko dyspozytorskie i pomieszczenie zespołu ratunkowego. W laboratorium istnieje identyczny system tak jak w każdym prawdziwym szpitalu. W ramach laboratorium można tworzyć nieograniczoną ilość zdarzeń medycznych.

Pałka poinformował PAP, że sytuacje są realistyczne: dyspozytor otrzymuje informacje o zdarzeniu, wysyła tam karetkę, która jedzie do pacjenta, ale może mieć po drodze trudności drogowe czy pogodowe. Kiedy karetka dojeżdża na miejsce zdarzenia, ratownicy rozpoznają schorzenia, udzielają pomocy i zabierają chorego do szpitala.

"Tak wyposażonego i tak rozbudowanego laboratorium nie ma w kraju. Na uczelniach są mniejsze laboratoria. Tu można prowadzić zadania interdyscyplinarne w wielu dziedzinach medycyny jednocześnie" - powiedział PAP Pałka.

Tak jak w każdym szpitalu są tam setki urządzeń i sprzętu medycznego, a zamiast pacjentów - symulatory w postaci specjalnych fantomów imitujących czynności życiowe. Wśród fantomów jest m.in. symulator porodu, matka i noworodek. W placówce można przeprowadzić nie tylko symulację porodu, ale i wielu powikłań poporodowych. W jednej z sal znajduje się symulator badania USG jamy brzusznej. W laboratorium pracują specjalni trenerzy symulacji.

Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach wydał na szpital 5,4 mln zł plus 2,2 mln zł na symulator karetki. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!