Inteligentni ludzie chętniej ufają innym

17 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Inteligentni ludzie częściej ufają innym, niż ludzie z niższymi wynikami w testach inteligencji - wynika z nowego badania prowadzonego na Oxford University, którego wyniki podano w "PLOS ONE".

Do takich wniosków naukowcy doszli po analizach badania opinii publicznej, reprezentatywnego w skali Stanów Zjednoczonych, realizowanego co 1-2 lata, General Social Survey.

Z ich pracy wynika, że osoby bardziej inteligentne lepiej oceniają charakter innych, dlatego z reguły wchodzą w bliższe relacje z ludźmi, którzy ich raczej nie oszukają. Jednocześnie jednostki mądrzejsze lepiej oceniają sytuację i trafniej rozpoznają, kiedy druga osoba odczuwa silną pokusę, aby na przykład nie wywiązać się ze swojej części zobowiązania.

"Wykazano, że inteligencja ma związek z zaufaniem do innych - nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki takie, jak stan cywilny, wykształcenie i dochody. Wyniki potwierdzają, że umiejętność oceny charakteru innych ludzi stanowi element ludzkiej inteligencji, który ewoluował wskutek działania doboru naturalnego" - zauważa główny autor publikacji, Noah Carl z Wydziału Socjologii.

Informacje przedstawione w PLOS ONE potwierdzają wcześniejsze badania dotyczące zaufania i inteligencji w różnych krajach Europy. Zaufanie społeczne przyczynia się do sukcesu funkcjonowania ważnych instytucji społecznych takich, jak system opieki zdrowotnej, czy rynków finansowych - podkreślają naukowcy. Do tego już wcześniej okazało się, że osoby, które ufają innym, lepiej oceniają własne zdrowie i postrzegają się jako szczęśliwsze. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!