Kolejny nabór do programu in vitro w Częstochowie

17 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Już po raz trzeci mieszkające w Częstochowie małżeństwa mogą starać się o dofinansowanie zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego in vitro; wnioski należy składać do 15 września br. – poinformował w poniedziałek częstochowski magistrat.

W połowie lutego br. miasto informowało, że dzięki prowadzonemu od 2012 r. miejskiemu programowi in vitro, w Częstochowie urodziło się siedmioro dzieci, wśród nich bliźnięta – łącznie pięć dziewczynek i dwóch chłopców. W dwóch dotychczasowych edycjach do udziału w programie zakwalifikowano łącznie 27 par.

Częstochowa wprowadziła takie rozwiązanie jako pierwsza w kraju. Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy" rozplanowano na lata 2012-2014.

Program jest skierowany do małżeństw - mieszkańców Częstochowy, które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia i są zakwalifikowane do leczenia tą metodą, zgodnie z określonymi wytycznymi. Warunkiem jest też, by kobieta miała od 20 do 37 lat. Każda zakwalifikowana do programu para może otrzymać jednorazowe dofinansowanie do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w wysokości 3 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty pokrywa sama.

W ostatnich tygodniach Częstochowa przeprowadziła konkurs dla klinik, które będą realizowały miejski program in vitro w tym roku. Jak wynika z informacji samorządu, będą to placówki w Katowicach, Łodzi i Wrocławiu.

Wnioski o objęcie dofinansowaniem należy składać do 15 września 2014 roku w wydziale zdrowia urzędu. Na tegoroczną realizację programu przewidziano w budżecie miasta 80 tys. zł. W ubiegłym roku było to 150 tys. zł. Zmniejszenie puli środków ma związek m.in. z nieco słabnącym zainteresowaniem programem miasta. Częstochowscy samorządowcy sygnalizowali, że może to mieć związek z ogłoszeniem w ub.r. rządowego programu leczenia niepłodności.

Na rozpoczęcie programu rządowego zareagowały władze innego miasta w woj. śląskim, które wprowadziło program in vitro. Samorząd Sosnowca zdecydował w ub. roku, że rozszerzy założenia swego programu zaplanowanego do końca 2015 r. Sosnowiecki program również zakłada wsparcie w wysokości do 3 tys. zł.

O ile jednak programy Częstochowy czy resortu zdrowia zakładają wsparcie tylko dla samej procedury in vitro – bez szacowanego na ok. 4 tys. zł farmakologicznego przygotowania pacjentki do uzyskania jajeczka – sosnowieckie rozwiązanie umożliwia dofinansowanie także tego etapu leczenia. Dzięki temu pary z Sosnowca korzystające ze wsparcia państwa, mogą jednocześnie skorzystać ze wsparcia miasta w części nierefundowanej przez resort zdrowia.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!