System wspomagający pracę lekarzy i farmaceutów

17 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

System wspomagania decyzji lekarskich odnośnie interakcji i działań niepożądanych leków wprowadził na polski rynek Nickel Technology Park Poznań (NTPP). Według jego twórców, ma on usprawnić pracę lekarzy i farmaceutów oraz zwiększyć bezpieczeństwo polskich pacjentów.

Amerykańskie statystyki wskazują, że błędy w terapii farmakologicznej są jedną z pięciu najważniejszych przyczyn śmierci.

Oferowana przez system baza danych ma umożliwić lekarzowi lub farmaceucie wielokrotnie szybszą analizę działań i interakcji leków, niż w przypadku zwykłego studiowania opisu specyfików.

„Czas, który poświęca się na znalezienie dwóch leków i zapoznanie się z ich specyfikacją to, w przypadku tradycyjnych źródeł, około 5-7 minut. W przypadku korzystania z naszych produktów, znalezienie interakcji dwóch leków wraz z rekomendacjami zajmuje tylko minutę” - poinformował PAP dyrektor ds. rozwoju NTPP i prezes spółki Medibase Piotr Kwiatek.

Wyjaśnił, że system pozwala zmniejszyć ryzyko terapii farmakologicznych związanych z niewłaściwie dobranymi lekami.

Rozwiązanie takie od lat wykorzystywane jest w szpitalach, placówkach opieki zdrowotnej oraz aptekach w Europie Zachodniej. Dzięki dostępnej bazie danych można oszacować ryzyko działań niepożądanych oraz interakcji leków.

Kolejne bazy: to wsparcie decyzji stosowania leków podczas ciąży i karmienia, niewydolności nerek, niewydolności wątroby oraz interakcji leków roślinnych.

Jak poinformował Adam Nykiel, kierownik projektu Medibase, system został stworzony przez zespół lekarzy specjalizujących się w farmakologii i interakcji leków, we współpracy m.in. z Karolinska Institutet oraz z Urzędem Rejestracji Leków w Sztokholmie.

Podkreślił, że według danych z rynku amerykańskiego, błędy w terapii farmakologicznej są jedną z pięciu najważniejszych przyczyn śmierci w USA.

„Z powodu niepożądanych skutków interakcji leków każdego roku umiera tam ponad 100 tys. pacjentów, a system opieki zdrowotnej ponosi dodatkowe koszty w wysokości do 4 mld dolarów. W Polsce, w której funkcjonuje obecnie prawie 800 szpitali publicznych i prywatnych, wydatki placówek medycznych z tego tytułu można wstępnie szacować na kwotę 700 mln zł” – podał Nykiel.

System składa się z pięciu baz leków, które można integrować z portalami, systemami IT aptek czy urządzeniami mobilnymi.

Według jego twórców, Medibase może wesprzeć w pracy lekarzy w klinikach, szpitalach i ośrodkach zdrowia, farmaceutów oraz lekarzy prowadzących indywidualne praktyki medyczne. Do tej pory udostępniono dwie pierwsze zintegrowane bazy: jedna zawiera 16 tys. interakcji leków, druga – ostrzeżenia o działaniu niepożądanym 1,4 tys. leków.

Kolejne bazy będą dostępne od czerwca.

Nickel Technology Park Poznań (NTPP) to pierwszy w Polsce niepubliczny park technologiczny, oddany do użytkowania w 2006 roku. Działa w Złotnikach koło Poznania.

Spółka Medibase to przedsięwzięcie wspierane przez NTPP oraz Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Siedziba firmy znajduje się na terenie podpoznańskiego parku. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!