W Poznaniu przeprowadzono nowatorski zabieg zwężenia aorty

18 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Trzy zabiegi zwężenia aorty wykonali w poniedziałek polscy kardiolodzy pod kierunkiem eksperta w dziedzinie kardiologii wad wrodzonych prof. Shakeela Qureshiego. Wykorzystano nową technikę operowania okolic tętnicy szyjnej bez użycia skalpela.

W Poznaniu operowano trzech nastolatków, w wieku 15 i 16 lat, u których wykryto wady łuku aorty oraz zwężenie tętnic płucnych.

Zabiegi zostały wykonane w Klinice Kardiologii i Nefrologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP). Prof. Qureshi jest z pochodzenia Pakistańczykiem, a na co dzień pracuje w jednym z londyńskich szpitali.

Podczas zabiegów nie ma konieczności zatrzymywania pracy serca oraz otwierania klatki piersiowej. Lekarze nacinają jedynie fragment uda, skąd naczynia niezbędne do przeprowadzenia zabiegu są wprowadzane do organizmu.

Jak poinformował w poniedziałek PAP kierownik pracowni dziecięcej kardiologii inwazyjnej UMP Tomasz Moszura, dotychczas podobne operacje były przeprowadzane w nielicznych ośrodkach na świecie ze względu na ich wysoki poziom trudności. Wcześniej przeprowadzane były również w Polsce.

"Trudność zabiegów, które wykonaliśmy w poniedziałek pod okiem prof. Qureshiego polega na operowaniu miejsc w okolicach naczyń szyjnych. Leczenie schorzeń w tych miejscach bez użycia skalpela jest nową techniką" - powiedział Moszura.

Trwały ok. dwóch godzin. Pacjenci pozostaną w szpitalu na obserwacji przez kilka dni.

Prof. Qureshi przyjechał do Poznania na zaproszenie polskich kardiologów i nadzorował przeprowadzane przez nich operacje. Współpracuje z polskimi lekarzami od 20 lat. „To skomplikowane zabiegi, dlatego wsparcie doświadczonego lekarza jest bardzo ważne” - powiedział.

Tzw. koarktacja aorty, która polega na jej zwężeniu w części łuku, jest jedną z najczęstszych wad serca występujących u dzieci. Konsekwencją schorzenia jest przeciążenie lewej komory serca. Brak leczenia może doprowadzić do nadciśnienia, które grozi udarem oraz niewydolnością prawej komory.

Zabiegi kardiologiczne bez użycia skalpela w Polsce przeprowadzane są od kilkunastu lat, jednak - jak mówią lekarze - nigdy"w tak skomplikowanych lokalizacjach". "Dzięki wizycie profesora będziemy mogli przeprowadzać bardzo trudne zabiegi, które wymagają od lekarzy ogromnej precyzji" - zaznaczył prof. Waldemar Bobkowski.

We wtorek prof. Qureshi będzie nadzorował przebieg trzech operacji osób dorosłych, które zaplanowano w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!