Podlaski NFZ zapłacił szpitalom za nadwykonania w 2013 roku

18 mar 2014 r.

Fot. nfz.gov.pl

41 mln zł zapłacił podlaski NFZ szpitalom za świadczenia wykonane ponad limity w 2013 r. Placówki otrzymały ok. 70 proc. kwot, które żądały - poinformował we wtorek NFZ w Białymstoku.

"Wszyscy świadczeniodawcy przyjęli warunki Funduszu, pieniądze trafiły już na ich konta" - poinformował w komunikacie rzecznik NFZ w Białymstoku Adam Dębski.

31 mln zł z wypłaconej sumy trafiło do szpitali: 26,7 mln zł za leczenie, 2,1 mln zł na programy terapeutyczne, 2,1 mln zł na chemioterapię.

NFZ dopłacił również m.in.: do ambulatoryjnej opieki medycznej 5,2 mln zł, do rehabilitacji 2 mln zł; 1,4 mln zł za nadwykonania wypłacono również w psychiatrii.

"Tak jak w ubiegłym roku, wartości opłaconych nadwykonań zostały zróżnicowane. W całości zostały opłacone świadczenia w zakresie onkologii, kardiochirurgii, neonatologii, położnictwa, leczenia zawałów i udarów, transplantologii, endoprotezoplastyki oraz radioterapii i brachyterapii" - poinformował Dębski.

W ponad 90 proc. Fundusz zapłacił również za nadwykonania w kardiologii, neurochirurgii i okulistyce. Zapłacił m.in. za wszystkie operacje zaćmy.

W pozostałych przypadkach wypłacone kwoty za nadwykonania zależały m.in. od liczby wykonanych zabiegów. Np. na oddziałach zachowawczych zapłacono za połowę nadwykonań. "Taki algorytm opłacania nadwykonań służy premiowaniu tych placówek, które wykonują wiele świadczeń priorytetowych i zabiegowych, wykorzystując nowoczesny sprzęt i oferując zaawansowane procedury medyczne" - podkreślił Dębski.

W 2013 r. na leczenie w szpitalach podlaski NFZ przeznaczył 972 mln zł.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!