Ruszyła II edycja konkursu na aktywizację zawodową przewlekle chorych

20 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Do 1 września organizacje pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi mogą zgłaszać projekty do II edycji konkursu „Zwyczajnie Aktywni” – poinformowali PAP jego pomysłodawcy. Celem programu jest aktywizacja zawodowa osób cierpiących na te przewlekłe schorzenia.

Organizatorzy konkursu zachęcają do wzięcia udziału w nim organizacje pacjentów z całej Polski. Trzy najlepsze inicjatywy zostaną nagrodzone grantami w wysokości 30 tys. zł na ich realizację. Projekt należy przestawić razem z harmonogramem i kosztorysem. Do konkursu można się zgłaszać w biurze przy ul. Paryskiej 23A w Warszawie oraz na adres mailowy: konkurs@zwyczajnieaktywni.pl. Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej www.zwyczajnieaktywni.pl.

Diagnozę autoimmunologicznej choroby zapalnej może usłyszeć osoba w każdym wieku, ale najczęściej są to ludzie młodzi między 20. a 45. rokiem życia. Do schorzeń tych zalicza się m.in. nieswoiste zapalenia jelita (NZJ), jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także łuszczycę oraz zapalne schorzenia stawów, w tym m.in. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).

Statystyki wskazują, że w Polsce na choroby z tej grupy mogą cierpieć ok. 2 mln osób, a nawet więcej. Towarzyszą im niejednokrotnie bardzo uciążliwe objawy, a nierzadko ryzyko inwalidztwa.

„Osoby z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit są w większości osobami młodymi i chciałyby znaleźć zatrudnienie. Tymczasem choroba, jej objawy i przykre dolegliwości oraz wynikający z tego dyskomfort psychiczny i fizyczny, bardzo to utrudniają” – powiedziała PAP Wiesława Bednawska, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna, które w I edycji konkursu za projekt „Droga do Pracy” otrzymało jeden z trzech grantów w wysokości 30 tys. złotych.

Do najczęstszych objawów NZJ należą: bóle brzucha, biegunki (nawet 20-30 wypróżnień dziennie), krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Osoby, które cierpią na te schorzenie często muszą przechodzić operacje chirurgiczne polegające na wycięciu fragmentu lub całego jelita.

„Powrót tych pacjentów do kondycji fizycznej trwa miesiącami, a czasem nawet latami, więc bardzo trudno odnaleźć się później nie tylko w pracy, ale też zbierać siły i motywować siebie do prowadzenia jak najbardziej normalnego życia” – powiedziała Bednawska.

Projekt jej organizacji pt. „Droga do Pracy” jest skierowany do osób, które potrzebują wsparcia w utrzymaniu i kontynuacji pracy zawodowej, planują zmianę profilu zatrudnienia lub pragną dokonać wyboru ścieżki kariery odpowiadającej ich predyspozycjom i ograniczeniom wynikającym z choroby.

„Proponujemy pacjentom warsztaty, które mają pomóc im lepiej funkcjonować pod względem emocjonalnym, nauczyć ich skutecznego radzenia sobie ze stresem, zwiększyć poczucie kontroli nad swoim życiem, a także utrzymać umiarkowaną aktywność fizyczną. W ten sposób chcemy wykształcić lub wzmocnić u chorych postawy ukierunkowane na dążenie do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym” – wyjaśniła Bednawska.

Dzięki współpracy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu pacjenci będą też mogli uczestniczyć w zajęciach z zakresu umiejętności poruszania się po rynku pracy, zajęciach z przedsiębiorczości oraz warsztatach z autoprezentacji.

„Mam nadzieję, że realizacja naszego projektu przyniesie wymierne korzyści dla środowiska osób z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit” - podsumowała Bednawska.

Projekt pt. „Zwyczajnie aktywni”, w ramach którego prowadzony jest konkurs pod tym samym tytułem, realizują organizacje działające na rzecz pacjentów - Fundacja Urszuli Jaworskiej, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz firma AbbVie Polska. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!