Polacy bardziej dbają o kontrolę ciśnienia tętniczego krwi

20 mar 2014 r.

Fot.Shutterstock

Co trzeci Polak na początku 2014 r. skontrolował swoje ciśnienie tętnicze w ostatnim miesiącu, a 17 proc. w ostatnim tygodniu – wynika z raportu PBS zrealizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Ciśnienie na życie”.

To 7,5 proc. więcej niż w listopadzie 2012 r.

Z raportu „Profilaktyka nadciśnienia oraz zdrowego trybu życia dla serca wśród Polaków” wynika, że nasi rodacy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że należy regularnie mierzyć sobie ciśnienie tętnicze krwi, co zalecają lekarze.

Szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala podkreśla, że może ono pomóc wcześnie wykryć nadciśnienie i zapobiec wystąpieniu groźnych incydentów kardiologicznych, takich jak zawał serca lub udar niedokrwienny mózgu.

Nadal jednak wielu Polaków, szczególnie mężczyzn, w ogóle nie bada swego ciśnienia. Raport wykazał, że co dziesiąta ankietowana osoba nigdy nie mierzyła sobie lub nie miała mierzonego ciśnienia - nawet podczas wizyty w ośrodku zdrowia. Kobiety znacznie bardziej dbają o kontrolę ciśnienia, podobnie jak osoby starsze. Wraz z wiekiem więcej ludzi kontroluje ciśnienie, prawdopodobnie na zalecenie lekarza, ale również dlatego, że mają już kłopoty ze zdrowiem.

"Wśród Polaków nadal panuje przekonanie, że konsultacja lekarska i badania profilaktyczne są domeną starzejącego się pokolenia" – stwierdzają autorzy raportu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że nadciśnienie tętnicze krwi jest głównym zagrożeniem dla zdrowia w skali całego globu. Według polskiego raportu NATPOL 2011, występuje ono u 9,5 mln dorosłych Polaków od 18. do 79. roku życia. Na nadciśnienie choruje również 1 mln osób powyżej 80. roku życia oraz prawie co dziesiąty siedemnastolatek.

"Liczba chorych stale się zwiększa. Przewidujemy, że za dwadzieścia lat będzie co najmniej 14 mln Polaków z nadciśnieniem tętniczym krwi” – twierdzi prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Głównym tego powodem jest coraz częściej występująca otyłość, nawet u ludzi młodych.

Mało wciąż wiemy o nadciśnieniu. Za zbyt wysokie ciśnienie uznaje się takie, które przekracza 140/90 mm Hg. Tymczasem co drugi Polak błędnie sądzi, że prawidłowe jest również to sięgające 160/100 mm Hg.

Pocieszające jest, że dwukrotnie poprawiła się skuteczność leczenia nadciśnienia. O ile przed 10 laty prawidłowo leczonych było jedynie 12 proc. chorych, to teraz 26 proc. „Nadal jednak dobrze leczymy zaledwie jedną czwartą osób z nadciśnieniem” – podkreśla prof. Gaciong.

Najnowszy raport wykazał, że ponad połowa badanych potrafiła wskazać na co najmniej trzy czynniki ryzyka chorób serca i układu krążenia. Najczęściej wymieniano otyłość (71 proc. ankietowanych), nadciśnienie tętnicze (69 proc.) oraz palenie tytoniu (68 proc.). (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!