Stworzono tkankę naśladującą bicie serca

20 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki zastosowaniu hydrożelu oraz drukowania przestrzennego, badaczom udało się opracować tkankę naśladującą bicie naturalnego mięśnia sercowego. Efekty badań zaprezentowano na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda (USA) i Uniwersytetu w Sydney (Australia) długo pracowali nad stworzeniem metody pozwalającej na odbudowanie zniszczonej tkanki mięśnia sercowego. Takie rozwiązanie poprawiłoby jakość życia wielu pacjentów z wadami serca, eliminując konieczność uciekania się do przeszczepu tego organu.

Po wielu latach prób i błędów badacze zdołali w końcu zaprojektować tkankę, która jest wystarczająco mocna i elastyczna, aby wytrzymać proces aktywnego kurczenia się, charakterystyczny dla funkcjonowania naturalnego mięśnia sercowego.

Chociaż w przeszłości uzyskiwano już sztucznie różne tkanki, np. tkankę skórną, która znajduje się aktualnie w fazie testów klinicznych, opracowanie metody wytwarzania tkanki mięśnia sercowego nie było łatwym zadaniem.

W swoich badaniach naukowcy zastosowali hydrożele stworzone przy wykorzystaniu rozciągliwego białka ludzkiego o nazwie tropoelastyna. Posłużyły one jako rusztowanie dla komórek sercowych. Drukowanie przestrzenne i techniki mikroinżynieryjne pozwoliły z kolei na odpowiednie ukształtowanie żelowej bazy tak, aby komórki rozwijały się w odpowiedni sposób.

Właśnie dzięki tym zabiegom w ostateczności uzyskano precyzyjnie uformowane płaty mięśnia sercowego, które biły jak prawdziwe serce.

Niebawem rozpoczną się badania na zwierzętach, które umożliwią przetestowanie nowo utworzonej tkanki.

W przyszłości badacze planują także wykorzystać hydrożele do wyhodowania innych rodzajów tkanek: naczyń krwionośnych, mięśni szkieletowych, czy zastawek serca. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!