Na Mazowszu dobra opieka okołoporodowa i nad wcześniakami

20 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Szpitale na Mazowszu zapewniają wysoki poziom opieki okołoporodowej i opieki nad wcześniakami - ocenił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski prezentując w czwartek raport na temat opieki neonatologicznej. Według dokumentu, potrzebny jest m.in. rozwój porad laktacyjnych.

"Szpitale na Mazowszu zapewniają bardzo wysoki poziom opieki, mają dobrze opracowane procedury i są dobrze wyposażone sprzętowo" - mówił Kozłowski na konferencji prasowej prezentując raport "Opieka neonatologiczna wcześniaków na Mazowszu". Raport zawiera informacje nt. opieki nad noworodkami, a w szczególności wcześniakami.

Kozłowski dodał, że dobry poziom opieki to m.in. zasługa współpracy z konsultantami wojewódzkimi, a także kontroli prowadzonych w placówkach medycznych przez urząd wojewódzki. Podkreślił, że w obszarze zdrowia priorytetem urzędu jest opieka nad dziećmi przed i po urodzeniu oraz problemy zdrowotne osób starszych.

Zastępca dyrektora wydziału zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Elżbieta Nawrocka, wyjaśniła, że raport zawiera rekomendacje co jeszcze należy zrobić, by podnieść poziom opieki nad wcześniakami. Dodała, że na Mazowszu rocznie rodzi się ok. 60 tys. dzieci, z czego ok. 5,3 proc. - to wcześniaki.

W raporcie wskazano, m.in. że potrzebne jest większe wsparcie laktacyjne dla matek wcześniaków nie tylko w szpitalu, ale również po wypisie, instrukcje pisemne dotyczące zasad i higieny odciągania oraz przechowywania pokarmu. Ponadto na oddziałach trzeba zagwarantować dostęp do czystego sprzętu laktacyjnnego oraz warunki do odciągania i przechowywania mleka.

Przedstawiono też wyniki badania dotyczącego żywienia wcześniaków przygotowanego przez urząd wojewódzki, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii oraz fundację Bank Mleka Kobiecego. Pokazało ono, że wciąż zbyt mały odsetek wcześniaków jest karmionych mlekiem matki. "Dla wcześniaka mleko matki jest jak lek i pomaga zapobiegać wielu chorobom" - podkreśliła Nawrocka.

Kozłowski zaznaczył, że na terenie szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie funkcjonuje od 2012 r. pionierski Bank Mleka Kobiecego i wcześniaki urodzone w tym szpitalu i placówkach współpracujących z Bankiem Mleka mogą korzystać z naturalnego pokarmu.

Według konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii prof. Marii Katarzyny Borszewskiej-Kornackiej wzrosła świadomość kobiet na temat roli naturalnego pokarmu w rozwoju dziecka i coraz więcej matek karmi piersią. Jednak - jak wskazywała - nadal potrzebna jest edukacja w tym zakresie.

Zauważyła, że "opieka neonatologiczna poprawia się", jednak w niektórych zakresach można zrobić więcej, np. konieczne jest wparcie laktacyjne dla opuszczających szpital po porodzie matek wcześniaków. Ponadto powinny powstać centra konsultacyjne dla wcześniaków, aby zespół specjalistów w ciągu jednego dnia ocenił rozwój dziecka, tak by rodzice nie musieli kilka razy w miesiącu jeździć z dzieckiem do różnych specjalistów w różnych ośrodkach. Według Borszewskiej-Kornackiej trzeba też stworzyć rekomendacje dotyczące udzielania wizyt patronażowych u wcześniaków, a także rozwijać ideę banków mleka w Polsce. Dodała, że w Polsce są obecnie trzy banki mleka kobiecego.

Raport zawiera ponadto informacje i rekomendacje dot. sprawowania opieki ginekologiczno-położniczej nad kobietą w ciąży z uwzględnieniem wyników kontroli Mazowieckiego Urzędu. W latach 2012-2013 urząd przeprowadził 74 kontrole w poradniach ginekologiczno-położniczych dla kobiet. Wykazały one, że 71 proc. poradni nie wykonywało pełnego katalogu badań diagnostycznych (np. w kierunku HIV, HCV,), a ponad połowa nie sporządzała planów opieki przedporodowej i planu porodu.

W dokumencie wskazano także, iż w części poradni położne nie wykonywały zalecanej liczby wizyt patronażowych u kobiet po porodzie. Kontrole w poradniach są kontynuowane.

Urząd pod koniec 2013 r. rozpoczął również kontrole w 11 oddziałach położniczych, czyli w 17 proc. takich oddziałów w woj. mazowieckim. Kontrole obejmują m.in. warunki prowadzenia porodów, kwalifikacje kadry medycznej, sposoby uśmierzania bólu, sposoby karmienia noworodka. Kozłowski zapowiedział, że po podsumowaniu wyników tych kontroli opracowany zostanie kolejny raport.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!