Superszybka wentylacja chroni płuca wcześniaków

20 mar 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzięki respiratorom zapewniającym superszybką wentylację – 600 „oddechów” na minutę - można chronić płuca wcześniaków – informuje „New England Journal of Medicine”.

Obecnie u przedwcześnie urodzonych dzieci zwykle stosuje się sztuczną wentylację w tempie około 30 oddechów na minutę. Jak jednak wykazały badania lekarzy z King's College w Londynie, najlepszym sposobem ochrony bardzo niedojrzałych płuc jest wentylacja częsta, ale płytka, w tempie 600 „oddechów” w ciągu minuty. W dłuższej perspektywie płuca dzieci, które wentylowano z taką prędkością funkcjonowały lepiej.

Londyńscy specjaliści śledzili losy 319 wcześniaków urodzonych przed 29. tygodniem ciąży – od narodzin aż do wieku dojrzewania. W ciągu godziny od narodzenia część dzieci oddychała dzięki konwencjonalnemu respiratorowi, zaś pozostałe poddano wentylacji oscylacyjnej wysokiej częstotliwości (high-frequency oscillatory ventilation, HFOV).

Jak wykazały badania przeprowadzane pomiędzy 11. a 14. rokiem życia, drogi oddechowe dzieci wentylowanych po urodzeniu metodą HFOV były w lepszym stanie. Przypuszczalnie mniejsza ilość wprowadzanego powietrza powodowała w nich mniejsze uszkodzenia.

Uchwytne różnice w stanie dróg oddechowych nie wydawały się wpływać na codzienne życie dzieci. Jednak współautorka raportu prof. Anne Greenough uważa, że gorsze funkcjonowanie płuc po terapii konwencjonalnej może sprzyjać uszkodzeniom związanym z zakażeniami czy paleniem w późniejszym okresie życia.

Autorzy badań są zdania, że uzyskane wyniki sprowokują ożywioną dyskusję specjalistów.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!